Papierosy, alkohol. Raport o używkach Polaków

Z kraju

ShutterstockCo czwarty mieszkaniec Polski palił papierosy lub inne wyroby tytoniowe

19 proc. Polaków codziennie paliło papierosy lub inne wyroby tytoniowe - wynika z badań GUS za 2015 r. 13,8 proc. ankietowanych twierdziło, że nie piło alkoholu, przy czym 11,6 proc. nigdy nie sięgnęło po trunek - wynika z raportu.

Badanie dotyczyło osób, które ukończyły 16 lat. Prawie co trzeci mieszkaniec Polski w ciągu 12 miesięcy przed badaniem pił alkohol co najmniej kilka razy w miesiącu, przy czym 16 proc. osób przyznało, że robiło to przynajmniej raz w tygodniu.

5,6 proc. spożywało alkohol co najmniej 3-4 dni w tygodniu, 10,4 proc. 1-2 dni w tygodniu. Alkohol 2-3 dni w miesiącu spożywało 14,8 proc. ankietowanych, 16,3 proc. - raz w miesiącu, a aż 27,5 proc. rzadziej niż raz w miesiącu.

13,8 proc. badanych wskazało, że w ciągu roku poprzedzającego badanie nie piło napojów alkoholowych, ale wcześniej piły. 11,6 proc. przyznało, że nigdy nie piło napojów alkoholowych.

Ilość wypitego alkoholu

Do wypijania przy jednej okazji większej ilości alkoholu co najmniej raz w miesiącu przyznało się 21 proc. ankietowanych, w tym raz w tygodniu lub częściej – 4 proc. Natomiast 27 proc. w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie wypijało jednorazowo większą ilość alkoholu, ale rzadziej niż raz w miesiącu. Prawie 53 proc. osób nie spożyło przy jednej okazji dużej ilości alkoholu w badanym okresie.

W badaniu GUS podkreślono, że przedstawione dane nie dotyczą ilości wypijanego alkoholu, a jedynie prezentują częstotliwość spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych. Respondentów pytano o częstotliwość wypijania sześciu lub więcej standardowych porcji, np. podczas przyjęcia, posiłku, wyjścia z przyjaciółmi czy samemu w domu.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), standardowa porcja to ćwierćlitrowa szklanka piwa, stumililitrowy kieliszek wina lub trzydziestomililitrowy kieliszek wódki albo innego napoju spirytusowego.

Uzależnienie od papierosów

GUS zapytał Polaków o korzystanie z innych używek, jak np. papierosów. Wyniki badania wskazują, że co czwarty mieszkaniec Polski palił papierosy lub inne wyroby tytoniowe, przy czym 19 proc. osób robiło to codziennie, a 6 proc. okazjonalnie. Prawie trzy czwarte osób zadeklarowało, że nie pali, przy czym prawie połowa odpowiedziała, że nigdy nie paliła, natomiast jedna osoba na cztery stwierdziła, że paliła papierosy w przeszłości, lecz obecnie nie pali.

Francja ujednolica opakowania na papierosy:

Francja ujednolica opakowania na papierosy

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock