Spadki cen wyhamowują. W czerwcu deflacja wyniosła 0,8 proc.

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatSpadki cen wyhamowują

Deflacja w czerwcu br. wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym, wobec 0,9 proc. w maju - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z majem br. w czerwcu ceny się nie zmieniły.

Ekonomiści ankietowani przez PAP przewidywali, że deflacja w czerwcu zmniejszyła się do 0,8 proc. w ujęciu rocznym.

Wzrost cen żywności

- Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,3 proc.), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,66 pkt proc., 0,42 pkt proc. i 0,26 pkt proc. Wzrosty cen związanych z mieszkaniem (o 0,7 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,18 p. proc. - napisano w komunikacie GUS.

Z danych GUS wynika, że w czerwcu płaciliśmy przeciętnie tyle samo, co w maju. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano jednak zróżnicowaną dynamikę cen. "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,8 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,8 proc.), a także związane z łącznością (o 0,7 proc.) obniżyły ten wskaźnik po 0,04 pkt proc." - podał urząd statystyczny. Ceny żywności wzrosły w czerwcu w porównaniu z majem o o 0,1 proc. Najbardziej podrożały warzywa (o 1,7 proc.). Więcej niż w maju konsumenci musieli zapłacić za owoce (o 0,4 proc.), czekoladę (o 0,3 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,2 proc.). Droższa niż przed miesiącem była również mąka (o 0,1 proc.). Ceny ryżu utrzymały się na poziomie z maja, ale spadły ceny cukru (o 1,2 proc.). Potaniały też oleje i tłuszcze (o 0,9 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,5 proc.). - W czerwcu br. niższe były także ceny artykułów w grupie +mleko, sery, jaja+ (przeciętnie o 0,4 proc.). Tańsze niż w maju br. było pieczywo oraz ryby i owoce morza (o 0,1 proc.). W czerwcu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,2 proc. (...). Za napoje alkoholowe należało zapłacić o 0,2 proc., a za wyroby tytoniowe o 0,1 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu - poinformował GUS.

Rekreacja i kultura w górę

Według GUS w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się w czerwcu o 1,0 proc., a obuwia – o 0,4 proc. Natomiast ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w maju br. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,1 proc.). Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w maju br. o 0,8 proc., głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,8 proc., w tym benzyny – o 2,6 proc., oleju napędowego – o 1,5 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 3 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za samochody osobowe (o 1,8 proc.) i usługi transportowe (o 0,6 proc.). Natomiast opłaty związane z łącznością spadły w czerwcu 0,7 proc. (sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,4 proc., a usługi telekomunikacyjne o 0,7 proc.). Z badania GUS wynika, że ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły w czerwcu o 0,5 proc. Za turystykę zorganizowaną konsumenci płacili w czerwcu więcej o 2,4 proc., w tym za granicą – o 3,2 proc., a w kraju – o 1,3 proc. Natomiast opłaty związane z edukacją były niższe niż w maju o 0,1 proc. Z kolei ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w czerwcu br. o 0,1 proc.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2015 rokuGUS

Półroczny spadek cen

GUS podał także, że w ciągu ostatniego półrocza ceny w Polsce spadły o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Wyjaśniono, że wskaźnik ten wykorzystywany jest do celów określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podano ponadto, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w II kwartale 2015 r. w stosunku do I kwartału 2015 r. wzrosły o 0,5 proc. (wskaźnik ten służy celom określonym w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), a ceny towarów nieżywnościowych trwałego użytku w II kwartale 2015 r. w stosunku do I kwartału 2015 r. pozostały bez zmian (wskaźnik ten służy celom określonym w ustawie o podatku od spadków i darowizn).

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock