Kupujemy więcej, płacimy mniej. Polski handel ma problem

Z kraju

shutterstock.comSpadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty handlujące m.in. żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi

Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 1,5 procent. To dane o wiele gorsze od oczekiwań analityków: oczekiwali oni wzrostu o 1,1 proc. Polski przemysł odnotował wzrost o 2,3 proc. - rok do roku - rynek oczekiwał wzrostu o 6 proc.

W kwietniu br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w skali roku o 1,5 proc. - poinformował w środę w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. W cenach stałych sprzedaż wzrosła o 1,5 proc. rok do roku - wobec wzrostu o 6,6 proc. przed miesiącem oraz 8,9 proc,. w kwietniu ub. r.

Sprzedaż detaliczna

W porównaniu z marcem br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła o 2,1 proc. z kolei w cenach stałych spadek wyniósł 2,6 proc wobec wzrostu 2,3 przed rokiem.

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu br. była wyższa niż przed rokiem w większości grup" - wskazano w komunikacie.

Ogółem najwyższy wzrost odnotowano w jednostkach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 5,7 proc. wobec wzrostu o 15,9 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 4,4 proc. wobec 10,2 proc.).

Gdzie rośnie?

Jak podał GUS sprzedaż wzrosła także w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” o 14,8 proc., „tekstylia, odzież, obuwie” o 10,9 proc. oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” o 7,6 proc.

Spadek sprzedaży wykazały natomiast podmioty handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi o 1,2 proc., co - jak wskazuje GUS w komunikacie - było związane z wcześniejszą datą Świąt Wielkanocnych w tym roku.

Niższą sprzedaż odnotowano również w jednostkach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe o 0,6 proc.

W okresie styczeń-kwiecień br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 3,4 proc. (wobec wzrostu o 6,5 proc. w 2014 r.).

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com