Nowe samoloty dla VIP-ów. Wszystko, co musisz wiedzieć o Gulfstreamach

Nowe samoloty dla vipów. Wszystko co musisz wiedzieć o Gulfstreamach
Nowe samoloty dla vipów. Wszystko co musisz wiedzieć o Gulfstreamach
TVN24 BiS
TVN24 BiSNowe samoloty dla vipów. Wszystko co musisz wiedzieć o Gulfstreamach

Na pokład zabiorą 14 pasażerów, a ich zasięg to 12,5 tysiąca kilometrów - mowa o amerykańskich samolotach Gulfstream G550, które będą przewoziły najważniejsze osoby w państwie. Maksymalna prędkość, jaką osiągają, to 0,88 macha, czyli prawie 1078 kilometrów na godzinę. O szczegółach w TVN24 BiS mówi Jan Niedziałek.

Gulfstream o imieniu "Generał Kazimierz Pułaski" w połowie listopada odbył pierwszy oficjalny lot. Na jego pokładzie był także reporter TVN24.

Wysokość kontraktu

Wartość zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowe samolotów to około 440,5 miliona złotych netto, a z podatkiem ponad 538 milionów złotych.

Na razie gulfstreamami będą latać ministrowie. Premier i prezydent wsiądą do niego dopiero w marcu lub kwietniu, kiedy piloci wylatają na maszynach odpowiednią liczbę godzin.

Gulfstream G550 to dwusilnikowy samolot dyspozycyjny. Jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maksymalny to 12,5 tysiąca kilometrów. Jedno z wymagań dotyczyło zdolności do lotu z Warszawy do Nowego Jorku bez międzylądowania z minimum ośmioma pasażerami na pokładzie. G550 może to wykonać z 14 pasażerami, a przy niższej prędkości może dolecieć do Kalifornii. Do transportu osób na wysokich stanowiskach G550 używają między innymi Turcja, Szwecja, USA i kilka państw afrykańskich.

Pierwszy Gulfstream G550 wylądował na warszawskim lotnisku wojskowym w czerwcu, a drugi miesiąc później. W sumie polski rząd zakupił dwa małe samoloty dla VIP-ów. Poza nimi MON zamówiło trzy średniej wielkości Boeingi 737.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości