Komisja do spraw VAT coraz bliżej. Wiceminister mówi o "patologicznym zjawisku"

Z kraju

Gruza o komisji ds. VAT: spodziewam się rachunku i pewnej szczerościTVN24 BiS
wideo 2/3

- Spodziewam się rachunku i pewnej szczerości - powiedział o pracach komisji śledczej do spraw VAT Paweł Gruza, wiceminister finansów. - Mam nadzieję, że zeznania i świadkowie wyposażą społeczeństwo i obywateli w tę wiedzę, jak to jest możliwe, że te decyzje oczywiste nie były podejmowane - dodał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

W środę poseł Marcin Horała, rekomendowany przez PiS na przewodniczącego komisji śledczej ds. VAT, zapowiedział, że prawdopodobnie zostanie ona powołana na następnym posiedzeniu Sejmu.

- Jestem przekonany, że posłowie, których nazwiska przewijają się w kandydaturach na członków i przewodniczących komisji są świetnie wyszkoleni i przygotowani do tego żeby pociągnąć tak skomplikowany temat - powiedział Paweł Gruza, wiceminister finansów.

Zdaniem gościa TVN24 BiS, "nie może być tak, że skomplikowanie problemu wyklucza kontrolę społeczną takiego patologicznego zjawiska, jakim były wyłudzenia VAT".

Jakie efekty prac?

Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie na początku kwietnia. Według projektu do zakresu działania komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

Wiceminister pytany, czy ten okres powinien objąć także okres przed rządami koalicji PO-PSL, wskazał, że "jeżeli spojrzymy w statystyki luki VAT-owskiej przed rządami dwukadencyjnymi Platformy Obywatelskiej, to zauważymy, że ta luka spadała". - W związku z tym mamy wyraźną tendencję luki VAT-owskiej zsynchronizowaną z kalendarzem politycznym - podkreślał gość Roberta Stanilewicza.

- Mam nadzieję, że zeznania i świadkowie wyposażą społeczeństwo i obywateli w tę wiedzę, jak to jest możliwe, że te decyzje oczywiste nie były podejmowane - wskazał Paweł Gruza. Dodał, że "uszczelnienie VAT-u polega na systemowych, horyzontalnych działaniach, które podjęliśmy (rząd PiS - red.) dopiero teraz".

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Jak powiedział Gruza na finiszu jest dokument ułatwiający przedsiębiorcom rozliczanie z podatku VAT.

Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku rozpoczęło prace nad wykazem przesłanek należytej staranności po stronie nabywców w transakcjach krajowych. Resort w dokumencie podpowie przedsiębiorcom, jak dokumentować transakcje na cele rozliczenia podatku. Chodzi m.in. o zbieranie wszelkich dowodów transakcji, jak na przykład korespondencja z kontrahentem.

Efekty prac mają zostać zaprezentowane jeszcze w kwietniu. - Jest to bardzo ważny dokument zarówno dla podatników jak i administracji skarbowej i wymaga pieczołowitej oraz odpowiedzialnej pracy nad nim. Jest to na pewno wartościowy drogowskaz jak się poruszać żeby uniknąć wplątania w karuzelę VAT-owską - mówił Paweł Gruza.

VAT

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów opublikowanych pod koniec marca, do państwowej kasy w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wpłynęło z VAT ok. 31,6 mld złotych. Dla porównania w tym samym okresie 2017 roku wpływy z VAT były wyższe i wynosiły 33,5 mld złotych. Z danych resortu finansów wynika, że w 2017 roku luka podatkowa z tytułu VAT zmniejszyła się i jest równa około 14 procent potencjalnych wpływów.

Dochody z podatków VATtvn24

Autor: mb//sta / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS