Największa polska firma spożywcza chce zwiększyć obecność w branży farmaceutycznej

Z kraju

wiki ( CC BY-SA 3.0) / Ralf Lotys Według prezesa Maspex Wadowice Krzysztofa Pawińskiego grupa zdecydowała się na inwestycję, ponieważ Sequoia m.in. specjalizuje się w atrakcyjnych segmentach rynku farmaceutycznego

Grupa Maspex Wadowice, będąca największym polskim podmiotem w branży spożywczej zamierza zwiększyć obecność w sektorze farmaceutycznym. Firma złożyła wniosek do UOKiK o zgodę na zakup udziałów w spółce Sequoia. Maspex od 2003 r. posiada już spółkę Polski Lek.

Firma farmaceutyczna Sequoia wyspecjalizowała się w produktach farmaceutycznych dla niemowląt i dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Jej oferta obejmuje wyroby stosowane w leczeniu m.in. infekcji i grypy, gorączki, bólu, ran, alergii, niedokrwistości, a także ochronie przewodu pokarmowego oraz profilaktyce krzywicy.

Jest wniosek

Jak poinformowała we wtorek rzecznik Maspeksu Dorota Liszka, firma złożyła już wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na kupno 44 proc. udziałów w spółce Sequoia. Sprzedającym jest fundusz zarządzany przez Paan Capital. Strony podpisały już w tym zakresie wstępną umowę. - Spodziewamy się wydania zgody przez UOKiK w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, co pozwoli nam sfinalizować transakcję - poinformowała Liszka. Według prezesa Maspex Wadowice Krzysztofa Pawińskiego grupa zdecydowała się na inwestycję, ponieważ Sequoia m.in. specjalizuje się w atrakcyjnych segmentach rynku farmaceutycznego. Prezes tej spółki Jarosław Wypych liczy, że nowy inwestor przyczyni się do realizacji strategii, jaką jest budowanie innowacyjnej, polskiej firmy farmaceutycznej. Według przedstawionych danych rynek farmaceutyczny w Polsce jest szóstym w Europie pod względem wartości i w następnych latach powinien nadal się rozwijać w tempie około 4 proc. rocznie. W Polsce wydajemy na leki rocznie ok. 114 euro na osobę, gdy średnia w Europie waha się w granicach około 220 euro. Grupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W zeszłym roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,3 mld zł, z czego 1/3 stanowiła sprzedaż zagraniczna. W tym roku przejęła wybrane aktywa firmy Agros Nova, dzięki czemu stała się największą polską grupą spożywczą, której obroty przekroczą w tym roku 4 mld zł.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0) / Ralf Lotys