Grupa Azoty będzie produkowała plastyfikatory. Podbije tym świat?

Z kraju

Grupa AzotyGrupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to znaczący podmiot największego polskiego koncernu chemicznego – Grupy Azoty

W Kędzierzynie-Koźlu za 40 mln zł powstała najnowocześniejsza w Europie instalacja do produkcji plastyfikatorów - nowa inwestycja Grupy Azoty. - To doskonały przykład udanego zastosowania polskiej myśli technologicznej i udanej współpracy między polskim biznesem a nauką - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który uczestniczył w uroczystym oddaniu instalacji.

Plastyfikatory stosowane są wszędzie tam, gdzie od PCW i produktów z niego wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez nich obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa.

Plastyfikator to środek zmiękczający, pozwalający na uzyskanie odpowiednich parametrów mechanicznych obrabianej substancji. Plastyfikatory są szeroko stosowane w przemyśle chemicznym, w produkcji tworzyw sztucznych oraz w budownictwie do otrzymania odpowiedniej konsystencji zaprawy murarskiej.

Rozwój regionu

- To ważne, że kędzierzyńskie Azoty do realizacji planów inwestycyjnych wykorzystują nasz największy kapitał - kapitał ludzki. Cieszę się, że jedyna taka instalacją w naszej części Europy powstanie właśnie na Opolszczyźnie, przyczyniając się do dalszego rozwoju nowoczesnego przemysłu w regionie - powiedział Karpiński. Instalacja powstała dzięki współpracy ekspertów z Zakładów Azotowych Kędzierzyn i naukowców z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej. - Jako minister skarbu jasno nakreśliłem priorytety dla spółek SP - rozwój poprzez inwestycje i innowacje. Polska chemia, dla której filarem jest Grupa Azoty, jest jednym z liderów realizowania tej filozofii budowania siły, rozwoju przez roztropne inwestycje i implikowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych - powiedział Karpiński. Instalacja umożliwi produkcję 50 tysięcy ton Oxoviflexu rocznie. Ten najnowszy produkt z kędzierzyńskich zakładów azotowych będzie stosowany do produkcji całej gamy wyrobów z PCW: wykładzin, tapet winylowych, giętkich rur, izolacji i otulin kablowych, sztucznych skór czy folii i opakowań.

Miliardowe inwestycje

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn to znaczący podmiot największego polskiego koncernu chemicznego – Grupy Azoty. Obecnie Grupa Azoty ZAK to trzeci w kraju pod względem zdolności produkcyjnych wytwórca nawozów azotowych oraz producent alkoholi OXO i plastyfikatorów. Do 2020 r. Grupa Azoty zainwestuje 7 mld zł. W 2014 r. Grupa Azoty została wpisana na listę spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki w nadzorze Ministra Skarbu Państwa.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty