Grupa Azoty mocno inwestuje. Będzie nowa instalacja

Z kraju

Grupa AzotyGrupa Azoty w ciągu najbliższych pięciu lat zaplanowane inwestycje o wartości przekraczającej 1 mld zł

W ciągu najbliższych pięciu lat Grupa Azoty ma zaplanowane inwestycje o wartości przekraczającej 1 mld zł. Obecnie jest w trakcie przygotowywania kolejnej ważnej inwestycji. W środę minister skarbu Andrzej Czerwiński wziął udział w wmurowaniu aktu erekcyjnego pod drugą instalację Granulacji Mechanicznej Nawozów w tarnowskiej fabryce.

To start dużego programu inwestycyjnego – trzeciego w prawie dziewięćdziesięcioletniej historii spółki w tarnowskich Mościcach. W jego ramach poprawiona zostanie także zdolność produkcji amoniaku oraz powstanie magazyn nawozów luzem. - Miliard złotych, który jest w Tarnowie inwestowany, to duża skala.Pokazuje wartość pracy zarządu skonsolidowanej Grupy Azoty i potwierdza dobrze obrany kierunek rozwoju. Cieszę się, że grupa chce się rozwijać nie tylko przez produkcję, ale także innowacje, badania i rozwój nowych technologii, które mogą zmieniać nie tylko samą spółkę i jej produkty, ale wspierać rozwój szeroko pojmowanej gospodarki. Cieszę się, że Azoty chcą się włączyć w Program Śląsk 2.0, który ogłosiła wczoraj premier Ewa Kopacz. To projekt na wiele lat. Za to dajemy wam konkretne wsparcie: obniżenie podatku akcyzowego dla przemysłu energochłonnego. To nie preferencyjne warunki, ale zrównanie w grze gospodarczej podmiotów z otwartego rynku europejskiego, na którym Azoty skutecznie konkurują – podkreślił Andrzej Czerwiński.

Duże pieniądze

Tarnowska Grupa Azoty ma w strategii w ciągu najbliższych pięciu lat zaplanowane inwestycje o wartości przekraczającej 1 mld zł.

- Każda ze spółek Grupy Azoty będzie się rozwijać równomiernie, każda z nich jest równie ważna w naszej strategii. Nasz program inwestycji w grupie o łącznej wartości ponad 7 mld zł, który już realizujemy, jest rozłożony równomiernie i wzmacnia grupę, jak i poszczególne spółki. Co ważne, znaczącym komponentem tego programu są badania i rozwój, oraz projekty innowacyjne - powiedział Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Instalacja Granulacji Mechanicznej Nawozów II będzie kosztowała ponad 140 mln zł i zostanie zbudowana ze środków własnych Grupy i kredytu bankowego.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty