Grecja na krawędzi, Kopacz uspokaja. "Polska gospodarka jest stabilna"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatGrecja na krawędzi, Kopacz uspokaja. "Polska gospodarka jest stabilna"

Polska gospodarka, jej wzrost jest stabilna i zrównoważona - podkreśliła podczas specjalnej konferencji premier Ewa Kopacz. Dała też kilka rad Polakom wybierającym się do Grecji.

Premier Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek w KPRM z ministrami i prezesem NBP w sprawie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

U nas spokojnie

- Spotkałam się w godzinach porannych z prezesem NBP, ministrem spraw zagranicznych i ministrem finansów, by ocenić sytuację i ewentualne skutki tego, co może się wydarzyć w najbliższych dniach z Grecją. To będzie bardzo ważny tydzień dla UE. Chcę zapewnić, że Polska gospodarka i polski wzrost gospodarczy jest stabilny i zrównoważony - oceniła Kopacz. - Dziś nasz sektor bankowy jak i finanse publiczne są bezpieczne. Nasze rezerwy, które posiadamy, posiada NBP i te rezerwy w wysokości 60 mld zł to rezerwy w części w dyspozycji ministra finansów. Może on w każdej chwili elastycznie reagować na zawirowania zewnętrzne - dodała premier. I zwróciła się do Polaków: - Gdybyście państwo wybierali się w tej chwili na wakacje do Grecji, jeśli mogę cokolwiek radzić, to sprawdzajcie sytuację, która będzie w tej chwili dynamiczna. Zabierzcie państwo ze sobą więcej gotówki, nie liczcie tylko na swoje karty i bankomaty. Dziś Grecy bardzo szybko likwidują swoje depozyty bankowe. - Do takiej sytuacji doprowadzają politycy, którzy obiecują zbyt dużo i powodują bardzo duże rozchwianie gospodarki - zaznaczyła Ewa Kopacz.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24