TVN24 Biznes | Z kraju

Telefony od oszustów. Ostrzeżenie dla potencjalnych inwestorów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Giełda Papierów Wartościowych ostrzega przed telefonami od oszustów podszywających się pod przedstawicieli GPW. Jak przypomniano, giełda nie świadczy usług finansowych przez telefon.

"Do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) trafiają w ostatnim czasie sygnały o telefonicznych kontaktach od osób proponujących różnego rodzaju inwestycje lub usługi finansowe. Osoby te powołują się na podmioty, których nazwy mogą sugerować lub wywoływać mylne skojarzenie u rozmówcy, że osoby te dzwonią z GPW lub na zlecenie GPW" – czytamy w komunikacie.

GPW ostrzega przed oszustami

Ostrzeżenie opublikowano w czwartek na stronach giełdy.

"Informujemy, że GPW nie świadczy ani nie oferuje świadczenia usług finansowych przez telefon oraz nie prowadzi w żadnej formie działalności polegającej na oferowaniu instrumentów finansowych, doradztwie inwestycyjnym czy udzielaniu rekomendacji inwestycyjnych oraz nie przetwarza danych osobowych w celu prowadzenia działań o takim charakterze, jak też nie zleca innym podmiotom świadczenia tego typu usług w jej imieniu" – wskazano w komunikacie.

Przedstawiciele GPW przypominają, że osoby, do których wydzwaniają oferujący inwestycje czy usługi finansowe, mogą sprawdzić, czy taka oferta jest legalna.

Ponadto - jak wskazano - na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego można sprawdzić, czy podmiot, w imieniu którego dzwoni dana osoba, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski. Możemy również zweryfikować, czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF.

Kolejne ostrzeżenie

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. W czwartek informowaliśmy także o oszustach podszywających się pod PGE. Cyberprzestępcy w SMS-ach wysyłają fałszywą informację o konieczności uregulowania rachunków.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba operacji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu z wykorzystaniem aplikacji wzrosła o 449,1 procent kwartał do kwartału.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości