Z kraju

Minister zapowiada ułatwienia dla firm. Mówi o stopniowym obniżaniu ZUS

Z kraju

[object Object]
Przedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywieTVN24 BiS
wideo 2/3

Chcemy wyciągnąć rękę do mikroprzedsiębiorców, zaproponujemy im ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli o stopniowym obniżaniu ZUS - zapowiedział w sobotę wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy.

- Przed tą konwencją razem z prezesem Kaczyńskim poczyniliśmy pewne ustalenia i o tych ustaleniach chciałem powiedzieć. Bo jest tak: podnieśliśmy płacę minimalną, podnieśliśmy zasiłki. To był czas tej solidarności z tymi, którzy tego potrzebują. Teraz pora na solidarność z przedsiębiorcami. Mam na myśli zwłaszcza jedną grupę - tzw. mikroprzedsiębiorców - powiedział Gowin.

Walczą o przetrwanie

Według niego są to często ludzie, którzy są w najtrudniejszym położeniu finansowym. - Oni często mają położenie - oni i ich rodziny - jeszcze trudniejsze niż ci, którzy pracują w sferze budżetowej; to są malutkie firmy; 200 tys. rodzin, bardzo ciężko walczących o ekonomiczne przetrwanie - podkreślił. - Przyczyną ich kłopotów nie jest ich nieudolność, ale niesprawiedliwie wysokie obciążenia podatkowe. I właśnie do tej grupy chcemy wyciągnąć rękę i zaproponować ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli ustawę o stopniowym obniżaniu ZUS - oświadczył Gowin. Mówił, że obecnie "jest tak, że fryzjerka z Przysuchy płaci dokładnie taki sam ZUS ze swoich ciężko zarobionych 3 tysięcy jak fryzjerka w Warszawie od 15 tysięcy". - Czy tak powinno być? - pytał. Podkreślił, że niektórzy mikroprzedsiębiorcy ukrywają się i prowadzą swoją działalność po kryjomu, bo nie są w stanie ze swoich pieniędzy utrzymać siebie i swoich najbliższych. Zaznaczył, że tę sytuację trzeba zmienić.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości