Młody lekarzu, odpracuj studia lub płać? Gowin: jesteśmy na początku tej dyskusji

Z kraju

Gowin o płatności za studia medyczne

- Na razie nie ma żadnych szczegółów, dlatego że Ministerstwo Zdrowia uważa, że moja propozycja jest bezzasadna - tak w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin komentował swoją propozycję dotyczącą wprowadzenia płatnych studiów medycznych. - Ostateczna decyzja będzie należała do całej Rady Ministrów, a jesteśmy na początku tej dyskusji. Nie sądzę, żeby można było spodziewać się jej efektów w najbliższych miesiącach - ocenił Jarosław Gowin.

- Natomiast chcę uspokoić wszystkich. Każdy lekarz, który będzie chciał pracować w Polsce - po przyjęciu proponowanych przeze mnie rozwiązań - będzie mógł wcześniej studiować dla siebie w sposób całkowicie bezpłatny - przekonywał Gowin. Wicepremier zaznaczał, że ważne jest tylko to, "by po odbyciu studiów, które są bardzo kosztowne, młody lekarz jednak przez kilka lat odpracował na rzecz tych ludzi, którzy mu te studia sfinansowali".

Pomysł sprzeczny z konstytucją?

W środę w Radiu Zet Gowin pytany był o to, dlaczego nie zadeklaruje, że studiowanie w Polsce powinno być płatne. - Dlatego że jest to sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym - odpowiedział. Dodał, że na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby "społecznego przyzwolenia".

Trzy zespoły badawcze

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które miały opracować i skonsultować założenia do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja jednej z tych grup; przewiduje ona możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na tych o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane). Rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada uspokajała, że ministerstwo odpłatności za studia wprowadzać nie zamierza.

System stypendiów

Jednak Gowin deklarował, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne. Zapytany w środę w Radiu Zet, czy to proponowane przez niego rozwiązanie dotyczące studiów medycznych jest zgodne z konstytucją, odparł: "Tu chodzi o co innego. Tu chodzi o ufundowanie systemu stypendiów, które pokrywałyby w 100 procentach koszty studiów, ale potem trzeba by było je odpracować. Nie zwracać, ale odpracować" - powiedział.

Minister deklarował jednak wcześniej, że w sprawie płatnych studiów medycznych bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować żadnych rozwiązań.

Zobacz: Pomysły dotyczące płatnych studiów medycznych (Wideo z 21.01.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock