Gowin: musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji

Z kraju

Jarosław Gowin na Impact'18tvn24bis
wideo 2/3

Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

- Tegoroczny Impact jest dla mnie wstępem i inspiracją do tego, co nastąpi jesienią – mówił na inauguracji kongresu Impact’18 w Krakowie wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Strategia rozwoju

Jak zapowiedział, jesienią zwoła "sojusz" na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. - W gronie technologicznych liderów, a także z udziałem naukowców, postaramy się wypracować założenia tej strategii – wyjaśnił wicepremier. Jego zdaniem "nie możemy zwlekać". - Zaczęła się wielka rewolucja, trwa wielka zmiana. Mamy potencjał. Przygotujemy narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji i razem zrobimy wszystko, żeby być w światowej czołówce – zaakcentował. O sztucznej inteligencji będą rozmawiać uczestnicy kongresu Impact’18. Gościem spotkania jest m.in. słynny robot humanoidalny – Sophia, wyprodukowany w Hongkongu. Podczas kongresu Sophia występuje publicznie, w środę otrzymała już indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

Sztuczna inteligencja

Wicepremier zwrócił uwagę, że o sztucznej inteligencji (AI) zrobiło się szczególnie głośno w ostatnich miesiącach za sprawą polityków – prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 r. Państwo Środka zamierza stać się niekwestionowanym liderem AI na świecie. W ślad za tą deklaracją – mówił Gowin – poszła konkretna decyzja: Chiny przeznaczają 2 mld dol. na budowę centrum badającego i rozwijającego sztuczną inteligencję. Także Francja i Niemcy – mówił wicepremier – zamierzają rozwijać badania nad sztuczną inteligencją. - Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji, Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów – powiedział Gowin.

Roboty zabiorą pracę

Jak mówił, wielu ludzi "rozpaliły" wyniki ogłoszonego w ubiegłym roku raportu, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. W krajach rozwiniętych – mówił wicepremier – jedna trzecia pracowników zatrudnionych obecnie zostałaby zastąpiona przez maszyny. - To wywołuje lęki – powiedział Gowin i podkreślił, że każda z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. - Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją – powiedział min. nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreślił, że "inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji".

Wicepremier przywołał także badania Aleksandry Przegalińskiej, według których kontakt z maszyną humanoidalną budzi stres u ludzi. - Dużo większy komfort zapewnia kontakt z maszyną, która nie przypomina człowieka, choć na poziomie algorytmów, zbioru danych itd. jest identyczna z humanoidalnym bliźniakiem – opisywał, podkreślając talent i potencjał polskich uczonych.

Kongres Impact

Gowin jest inicjatorem kongresu Impact, który w Krakowie odbywa się po raz trzeci. Kongres organizuje specjalnie do tego powołana fundacja.

Wydarzenie jest poświęcone gospodarce, nowym technologiom i nauce. Impact’18 odbywa się w ICE Kraków w środę i czwartek. W tegorocznej edycji udział bierze 6 tys. gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: