Z kraju

Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują na potęgę

Z kraju

[object Object]
Morawiecki o walce ze smogiem tvn24bis
wideo 2/5

Górnicze spółki na potęgę kupują maszyny. Do maja wydały na rozwój ponad dwa razy tyle co przed rokiem - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Niedobór polskiego węgla na rynku, presja ze strony Ministerstwa Energii, ale przede wszystkim dobre ceny czarnego paliwa sprawiły, że spółki wydobywcze rozwinęły inwestycje na ogromną salę - czytamy w artykule.

Według informacji "Rz" z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że znacznie wzrosły nakłady w rodzimych kopalniach. Od stycznia do maja wartość inwestycji sięgnęła 906,7 mln zł i była o 489,7 mln zł wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem - podaje gazeta.

Wydatki na maszyny

Najszybciej rosły wydatki na maszyny i urządzenia górnicze. Na ten cel przeznaczono 495,4 mln zł - ponad trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Zdaniem Mirosława Bendzery, prezesa Famuru, największego polskiego producenta maszyn górniczych, "producenci węgla wybierają nowoczesne maszyny i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym mogą zwiększyć efektywność i poprawić bezpieczeństwo pracy pod ziemią". Tak duży wzrost nakładów to między innymi próba nadrobienia zaległości z ostatnich lat, kiedy pogrążone w kłopotach finansowych spółki górnicze drastycznie cięły wydatki na inwestycje. W efekcie mamy dziś do czynienia ze spadającą produkcją węgla, problemami ciepłowni z zakupem rodzimego surowca i rosnącym importem czarnego paliwa, głównie z Rosji - pisze "Rz". Zdaniem gazety, polskie spółki węglowe mobilizują się i planują bogate programy inwestycyjne, ale na efekty trzeba poczekać.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JSW

Pozostałe wiadomości