Goldman Sachs obniżył prognozy PKB dla USA na 2022 rok

Autor:
ams
Źródło:
Reuters
Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabienia
Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabieniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabienia

Goldman Sachs obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych do 3,8 proc. w 2022 r., argumentując to ryzykiem i niepewnością związaną z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Goldman wskazał, że rozprzestrzenianie się wirusa może pogłębić niedobory dostaw, jeśli inne kraje wprowadzą bardziej restrykcyjne ograniczenia.

Goldman Sachs w sobotę obniżył prognozy wzrostu gospodarczego USA do 3,8% na 2022 r., powołując się na ryzyko i niepewność związaną z pojawieniem się wariantu koronawirusa omikron.

Wpływ nowego wariantu koronawirusa na gospodarkę

Ekonomista Goldman Sachs, Joseph Briggs, powiedział, że wariant omikron może spowolnić ponowne otwarcie gospodarki, ale firma spodziewa się „tylko skromnego oporu” w wydatkach na usługi - informuje Reuters.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Firma prognozuje obecnie wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w 2022 r. o 3,8%, w porównaniu z 4,2% poprzednio w ujęciu rocznym, oraz wzrost Q4/Q4 o 2,9%, w porównaniu z 3,3% wcześniej, powiedział Briggs. „Chociaż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, obecnie uważamy, że jest to umiarkowany scenariusz, w którym wirus rozprzestrzenia się szybciej, ale najprawdopodobniej odporność na ciężką chorobę jest tylko nieznacznie osłabiona” – powiedział.

Pogłębienie niedoborów dostaw

Według Goldman Sachs niedobory pracowników mogą potrwać dłużej, jeśli okaże się, że ludzie nie czują się komfortowo wracając do pracy ze względu na omikrona – donosi Reuters. Goldman wskazał, że rozprzestrzenianie się wirusa może pogłębić niedobory dostaw, jeśli inne kraje wprowadzą bardziej restrykcyjne ograniczenia, ale wzrost liczby szczepień wśród zagranicznych partnerów handlowych zapobiegłby poważnym zakłóceniom. Amerykańska prognoza Goldman Sachs została stworzona po tym, jak dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała w piątek, że MFW prawdopodobnie obniży swoje szacunki globalnego wzrostu gospodarczego z powodu nowego wariantu koronawirusa.

Autor:ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: stockelements / Shutterstock

Pozostałe wiadomości