Z kraju

Pracodawcy łowią w sieci. Sprawdź, kogo poszukują

Z kraju

Ile można zarobić za granicą?
Ile można zarobić za granicą?TVN24 BiS
wideo 2/6

Produkcja, sprzedaż oraz programowanie - to kandydatów z tych obszarów dotyczyła największa liczba ogłoszeń opublikowana w internetowym serwisie rekrutacyjnym w drugim kwartale tego roku. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie oraz dolnośląskie - wynika z raportu serwisu.

Jak podaje GoldenLine, w II kwartale tego roku pracodawcy zamieścili 46 623 ogłoszenia. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie - 17 proc., dolnośląskie - 12 proc., małopolskie, śląskie - po 9 proc. oraz wielkopolskie - 7 proc. W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze produkcja - skierowanych do nich było 19 proc. ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: sprzedaż (16 proc.), informatyka/programowanie (11 proc.), obsługa klienta/call center produkcja (10 proc.) oraz finanse/ekonomia (10 proc.).

Poszukiwany pracownik

Jak wskazano w raporcie, utrzymująca się w II kwartale 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 7 proc. sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. Dlatego chętnie korzystają również z bezpośredniego dotarcia do kandydatów.

W II kwartale 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 123 851 osób posiadających profil zawodowy w serwisie rekrutacyjnym. Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, finanse i sprzedaż.

Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, ponad jedna czwarta miała zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją inżynieria - 15 proc., zaś na trzecim - ze specjalizacją finanse/ekonomia - 14 proc.

Nie bez znaczenia dla rekruterów jest również wiek potencjalnych pracowników. Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 a 35 rokiem życia. Wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, ponad połowa była bowiem właśnie w tym przedziale wiekowym, a jedna czwartą stanowiły osoby w wieku 36-45 lat.

Jakie umiejętności

Jak czytamy w raporcie, wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25 procent), śląskim (13 procent), dolnośląskim (12 procent), małopolskim (9 procent) oraz wielkopolskim (9 procent). Z analiz serwisu wynika, że większość z nich posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B. Pozostałe często występujące umiejętności to między innymi: znajomość języka programowania JavaScript, programu AutoCad, języka SQL. Istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 123 851 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 82 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym.

Najczęściej poszukiwani pracownicy w II kwartale 2017 rokuGoldenLine

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości