TVN24 Biznes | Z kraju

Pracodawcy apelują do rządu o rezygnację z "pełzającego lockdownu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe obostrzenia w strefie czerwonej
Nowe obostrzenia w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/6
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

"Wszelkie doświadczenia z Polski i ze świata wskazują, że zamykanie gospodarki powoduje głównie straty gospodarcze i nie ma istotnego wpływu na poziom zakażeń koronawirusem" - podkreślił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja zaapelowała do rządu o zniesienie restrykcji dotyczących funkcjonowania między innymi siłowni i restauracji oraz o rezygnację z tak zwanych godzin dla seniorów.

W czwartek, po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń.

Od soboty skrócone zostały godziny otwarcia lokali gastronomicznych, mogą być one czynne w godzinach 6-21, potem możliwa jest tylko obsługa na wynos. Zajęty może być co drugi stolik. Wprowadzono także limity osób w sklepach w strefach czerwonych - dla sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W całej Polsce zawieszona została działalność basenów i siłowni.

Od 15 października br. w sklepach i aptekach obowiązują tzw. godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia i mają zastosowanie w godz. od 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie.

PEŁNA LISTA OBOSTRZEŃ>>>

Apel ZPP

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o uchylenie tych "niepotrzebnych restrykcji dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce".

"Wprowadzone obostrzenia oznaczają de facto pełzający lockdown w przypadku części branż niedotkniętych wprost odgórnym zakazem prowadzenia działalności (przede wszystkim sektor gastronomiczny) i częściowy lockdown dla wielu innych sektorów, takich jak choćby branża fitness" - czytamy.

Związek podkreślił, że rządzący nie przedstawili żadnego konkretnego uzasadnienia dla wprowadzenia obostrzeń.

"Nie pokazano wyników badań sugerujących, że siłownie czy baseny mogą odgrywać istotną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa, czy też że są to punkty, w których odnotowywano szczególnie istotne naruszenia rygorów sanitarnych. Informacje docierające do nas z rynku sugerują, że jest wprost odwrotnie i podmioty te doskonale dostosowały się do funkcjonowania w nowych warunkach" - zaznaczyli przedsiębiorcy.

"Choć pozytywnie należy ocenić piątkową decyzję Ministerstwa Sportu o częściowym zniesieniu zakazu działalności basenów, siłowni, klubów i centrów fitness oraz sportowych klubów tanecznych i szkół tańca, to wciąż obowiązujące przepisy stanową nieuzasadnione ograniczenie dla działalności branży fitness" - dodali.

Według związku pozbawione rzetelnego uzasadnienia są również restrykcje wprowadzone dla gastronomii. "Trudno uzasadnić, dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie ograniczenia godzin funkcjonowania restauracji i tak daleko idące ograniczenia, jeśli chodzi o przestrzeń przypadającą na jednego klienta. Podobnie, jak w przypadku sektora fitness, nie przedstawiono żadnych danych wspierających tezę, według której tego rodzaju ograniczenie działania punktów gastronomicznych miałoby zahamować transmisję wirusa" - argumentują.

Według ZPP powrót tzw. godzin dla seniorów jest "całkowicie absurdalny". "Jest to pomysł, który zupełnie nie sprawdził się w trakcie pierwszej fali epidemii. Jego jedynym skutkiem były puste w wyznaczonych godzinach sklepy i ustawiające się przed nimi kolejki" - podkreślili.

ZPP opowiada się za ścisłym egzekwowaniem rygoru sanitarnego opartego o strategię DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki), bez jednoczesnego zamykania gospodarki. "W naszym przekonaniu przedstawiony zestaw ograniczeń równa się kroczącemu lockdownowi i – w perspektywie najbliższych tygodni – konieczności wypracowania dodatkowych rozwiązań pomocowych dla branż objętych restrykcjami. Znaczna część z nich nie będzie w stanie wytrzymać kolejnych miesięcy w zamknięciu" - czytamy w apelu.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości