Gminy będą mogły kupować mieszkania zakładowe. Dostaną na to pieniądze

Z kraju

sxc.hu Fundusz Dopłat jest narzędziem prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego

Gminy, które będą chciały kupić mieszkania zakładowe, będą mogły skorzystać z dofinansowania z Funduszu Dopłat BKG - zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy dotyczącej budownictwa socjalnego.

Fundusz Dopłat jest narzędziem prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory samorządy mogły liczyć na dofinansowanie z Funduszu przy zakupie, budowie oraz remontach lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni czy domów dla bezdomnych.

Ważne inwestycje

Dzięki nowelizacji gminy będą mogły skorzystać z Funduszu Dopłat przy zakupie dawnych mieszkań zakładowych. "(Nowelizacja) Stwarza realną możliwość rozwiązania problemu byłych mieszkań zakładowych, które w 2000 roku były prywatyzowane całościowo razem z przedsiębiorstwami" - mówił w Sejmie sprawozdawca poseł Arkadiusz Litwiński (PO). Inną ze zmian wprowadzanych przez nowelę jest objęcie programem wsparcia inwestycji realizowanych przez spółki gminne. Jak mówił Litwiński zgodnie z tym rozwiązaniem "nie tylko samorząd w sensie dosłownym mógłby zostać beneficjentem tego programu, ale również spółki komunalne". Kolejna zmiana "zakłada rezygnację z obowiązku wydzielania ekwiwalentnego lokali socjalnych w przypadku uzyskania z Funduszu Dopłat wsparcia związanego z nabyciem mieszkań zakładowych". Do tej pory beneficjenci Funduszu musieli tworzyć pewien nowy zasób mieszkań socjalnych. Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 402 posłów, przeciw było 3. 6 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu