Globalne koncerny ciągną do Gdańska. "FT": Polska jest liderem

Z kraju

CC0 Public Domain / pixabayMiasto przeżywa gwałtowny boom inwestycyjny

Międzynarodowe korporacje planują inwestycje w Gdańsku. Chcą utworzyć 5 tys. miejsca pracy w ciągu dwóch najbliższych lat - pisze prestiżowy brytyjski dziennik „The Financial Times”.

Chodzi o Deutsche Bank, State Street i Toshibę. Działające na globalnym rynku międzynarodowe firmy chcą przenieść część swoich działów do Gdańska, aby obniżyć koszty.

Nowe inwestycje

"Financial Times" pisze, że Polska jest liderem w Europie Wschodniej w outsourcingu procesów biznesowych. Przyciąga zachodnie firmy, które chcą zredukować wydatki. Tak w sprzedaży, finansach i logistyce pracuje około 150 tys. w całym kraju.

Dziennik podaje, że blisko jedna trzecia działalności gospodarczych w Gdańsku świadczy usługi dla światowego biznesu. - Kiedy dziś jedziesz po mieście widzisz, że biura zajmowane są przez nowe inwestycje. To dzieje się szybko - mówi Michał Gryglewski, dyrektor zarządzający Sony Pictures w Gdańsku.

W tym roku swoją działalność w Gdańsku utworzyło wiele firm. Wśród nich były m.in. Bayer, ThyssenKrupp, Arla, Wipro i PwC. Koncerny utworzyły łącznie około 3 tys. miejsc pracy. - Obserwujemy gwałtowny boom na nowe inwestycje i rozwój - powiedział Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. - Gdańsk jest już nowym dużym graczem na rynku outsourcingu - dodał.

Korzystają inne branże

Miasto, gdzie narodziła się "Solidarność" zaczęło szerokim strumieniem przyciągać globalne firmy po światowym kryzysie finansowym w 2008 roku. Międzynarodowe korporacje chętnie przenosiły cześć swojej działalności do Gdańska, gdzie na zatrudnienie czekało wielu tanich pracowników z wykształceniem w branży IT.

- Dokonaliśmy rebrandingu miasta. To było niezwykle ważne. Oferujemy zachodnim firmom nasze umysłu i inteligencję - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Przenoszenie się do Gdańska zachodnich firm daje też impuls do rozwoju innym branżom. Zyskuje na tym budownictwo i nieruchomości. Wszystko przez to, że inwestujące w mieście firmy szukają przestrzeni, gdzie mogłyby utworzyć swoje biura. Od 2008 roku ilość nowoczesnej powierzchni biurowej wzrosła o 44 proc.

Autor: msz/gry / Źródło: Financial Times,

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain / pixabay