Gliński apeluje do najbogatszych ws. 500 złotych na dziecko: nie bierzcie tych pieniędzy, skoro nie musicie

Z kraju

Kontrwywiad RMF FMGliński o 500 złotych na dziecko: apeluję do najbogatszych - nie bierzcie pieniędzy

Nie bierzcie tych pieniędzy, skoro nie musicie - zaapelował prof. Piotr Gliński w Kontrwywiadzie RMF FM. Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że ma nadzieję, że budżet państwa pozwoli na wypłaty tzw. 500 zł na dziecko już w kwietniu.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że wypłaty świadczenia 500 zł na dziecko pierwsze polskie rodziny otrzymają najprawdopodobniej w kwietniu.

W poniedziałek minister Henryk Kowalczyk w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że pieniądze trafia na konta rodziców "pod koniec kwietnia, na początku maja".

Także dla bogatych?

- Premier rządu zapowiedziała, że w kwietniu. Mam nadzieję, że budżet na to pozwoli - powiedział prof. Gliński i dodał, że wcześniej sugerował, aby świadczenie nie trafiało do najbogatszych Polaków.

- W naszej pierwszej wersji programu był zapis, że z wyjątkiem tych najbogatszych. Później ze względów takich czysto biurokratycznych zdecydowaliśmy, że nie będziemy robili tej bariery, żeby nie walczyć z tymi oświadczeniami, że każdy musi udowadniać ile zarabia, także apelowałem publicznie, do tych najbogatszych: proszę państwa nie bierzcie tych pieniędzy, skoro nie musicie - zaapelował wicepremier.

Prof. Gliński stwierdził, że na razie trudno ocenić, czy tylko na jego apelu się skończy, bo projekt ustawy jest obecnie w konsultacjach społecznych.

- Mamy parę miesięcy na rozmowę z Polakami i to będzie na pewno takie rozwiązanie, które będzie dobre, bo to rozwiązanie dotyczy przede wszystkim tej olbrzymiej grupy ludzi mało zamożnych, średnio zamożnych, którzy mają dzieci, chcieliby mieć dzieci i państwo ma obowiązek im pomóc i to będzie dobre dla wszystkich Polaków, ponieważ to także napędzi gospodarkę i zmieni sytuację konsumpcyjno-kulturową ja bym powiedział, w społeczeństwie polskim - powiedział prof. Gliński.

Nie tylko Gliński

Prof. Piotr Gliński w swojej opinii na temat przyznawania 500 zł na dziecko także bogatym Polakom nie jest osamotniony. Wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski apelował do dobrze usytuowanych osób, aby powstrzymali się od korzystania z programu Rodzina 500 Plus. - Wszyscy bogaci, którzy sięgną po te pieniądze się skompromitują - ocenił Stanisław Karczewski.

Program Rodzina 500 plus, w ramach którego rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie dziecko przesłany do konsultacji społecznych, nie stawia żadnych kryteriów dochodowych. Za wyjątkiem osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko (dochód nieprzekraczający 800 zł na osobę bądź dziecko niepełnosprawne (do 1,2 tys. zł).

Kowalczyk o Rodzina 500 plus: ustawa w kwietniu, pieniądze na kontach w majuTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: RMF FM, tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty: