Prezes NBP: wzrost PKB pozostaje celem

Z kraju

ShutterstockGlapiński: musimy jednak znaleźć sposoby, aby lepiej stymulować wzrost

Dla krajów Europy Środkowej wzrost gospodarczy pozostaje celem – ocenił prezes NBP Adam Glapiński.

- Ze względu na niepewności (w gospodarkach światowych – PAP), mam nadzieję, że banki Europy Środkowej pozostaną wierne starym narzędziom (polityki monetarnej – PAP) – powiedział w piątek na konferencji NBP Glapiński.

Będzie wzrost?

- Oczywiście, sytuacja w Środkowej Europie różni się od tej w USA czy Europie Zachodniej, choć inflacja jest też niska. Poziom zadłużenia jest na ogół niższy, ale co najważniejsze wzrost gospodarczy jest wyższy niż w rozwiniętych gospodarkach. Wzrost jest satysfakcjonujący. Musimy jednak znaleźć sposoby, aby lepiej stymulować wzrost, by nadrabiać zaległości. To jest nasz cel długookresowy. I myślimy o tym wzroście. Wzrost to cel, który pozostaje niezmienny - dodał.

PKB w Polsce

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w całym 2015 roku wzrost PKB wyniósł 3,6 procent. Na początku października Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku do 3,2 proc. z 3,7 proc. oczekiwanych w kwietniu. W jesiennym raporcie BŚ zastrzegł jednak, że w latach 2017 i 2018 tempo wzrostu PKB w Polsce może przyspieszyć odpowiednio do 3,4 i 3,5 proc. za sprawą spodziewanego "odbicia w inwestycjach". Bank Światowy prognozuje też, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniesie 2,1 proc. PKB, a w 2017 r. wzrośnie do 2,9 proc. PKB.

Zgodnie z sierpniowymi danymi GUS, Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,1 proc. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Gospodarka nadal na hamulcu. PKB wzrósł o 3,1 proc.TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock