Z kraju

Ciastka wycofywane ze sprzedaży. Ważne ostrzeżenie

Z kraju

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile TVN24 BiS
wideo 2/3

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne przed zakupem dwóch partii ciastek marki Belkorn Biskids i zalecił zwrot produktu lub jego zniszczenie. Powodem jest wysoki poziom akryloamidu. Belgijski producent wystosował ostrzeżenie skierowane do konsumentów i rozpoczął wycofywanie produktu z obrotu.

Jak czytamy w uzasadnieniu wydanym przez GIS, powodem wycofania ze sprzedaży produktu jest wysoki poziom akryloamidu, który jest potencjalnie genotoksyczny i rakotwórczy.

"Produkt pn. "Belkorn" Biskids 6+ nature with apple flavour, no added sugar, 150 g, nie powinien być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzony wysoki poziom akryloamidu. W przypadku posiadania kwestionowanego produktu zaleca się zaprzestanie jego spożywania i dokonanie zwrotu do miejsca zakupu lub zniszczenie" - radzi w wydanym komunikacie GIS.

Chodzi o dwie partie ciastek wyprodukowanych przez belgijską firmę CRV Corthouts NV:

- numer partii: 164802, data minimalnej trwałości 29/11/2017, wielkość opakowania: 150 gramów

- numer partii: 171905, data minimalnej trwałości 12/05/2018, wielkość opakowania: 150 gramów

Działania producenta

Jednocześnie poinformowano, że producent wystosował ostrzeżenie publiczne skierowane do konsumentów, zamieszczone na stronie internetowej władz Belgii.

"Odbiorca w Polsce został powiadomiony przez firmę: CRV Corthouts NV o konieczności wycofania w wymienionego produktu z obrotu handlowego. Ustalono, że polska firma zabezpieczyła do czasu utylizacji przedmiotowy produkt w magazynie, a w sprawie sprzedanego już produktu powiadomiła wszystkich kontrahentów o konieczności wycofania kwestionowanych partii z obrotu handlowego" - czytamy.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu.

ZOBACZ ZDJĘCIE OPAKOWANIA KWESTIONOWANEGO PRODUKTU

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock