Wykryto bakterie w kiełbasie. Ostrzeżenie

Z kraju

Konserwanty, barwniki i sztuczne dodatki do żywności. Raport NIKNIK
wideo 2/36

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bakteriami Listeria monocytogenes, które wykryto w partii kiełbasy wieprzowej "Kiełbasa surowa Metka Bawarska" oraz w partii produktu mięsnego "Polska w Folii".

"Obecność bakterii Listeria monocytogenes wykryto w trakcie badań zleconych przez Inspekcję Weterynaryjną" – czytamy w komunikacie GIS.

"Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktów" – zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

Bakteria Listeria monocytogenes może wywoływać listeriozę - chorobę, która jest przede wszystkim groźna dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu ustalił, iż "kwestionowanych partii nie ma w magazynie zakładowym oraz że kwestionowane produkty sprzedano klientom indywidualnym poprzez sklepy firmowe lub inne sklepy detaliczne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego".

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu "zakazał podmiotowi produkcji produktów niepoddanych obróbce termicznej do czasu uzyskania zadowalających wyników badań mikrobiologicznych".

Producentem wyrobów jest PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski z województwa kujawsko-pomorskiego.

"Oświadczamy, iż po otrzymaniu oficjalnych informacji o wystąpieniu L. monocytogenes w próbach wyrobów, niezwłocznie wprowadziliśmy procedury naprawcze mające na celu wycofanie wyrobów z rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce. Z pełną odpowiedzialnością informujemy, iż w chwili obecnej kwestionowanych produktów nie ma w obrocie" - czytamy w oświadczeniu właścicieli zakładu Roberta Różyckiego i Macieja Wilkowskiego, które przesłali "Gazecie Pomorskiej".

GIS ostrzega

Ostrzeżenie GIS dotyczy poniższych produktów:

Produkt – "Kiełbasa surowa Metka Bawarska",

Numer partii – 20190516,

Producent – PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski S.c., Miedzno 32A, 86-150 Osie, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04144008,

Termin przydatności do spożycia – 30.05.2019.

Produkt – "Polska w Folii",

Numer partii – 20190515,

Producent – PHU Zakład Masarski Różycki i Wilkowski S.c., Miedzno 32A, 86-150 Osie, weterynaryjny numer identyfikacyjny 04144008,

Termin przydatności do spożycia – 04.06.2019.

ZOBACZ ZDJĘCIA PRODUKTÓW

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl