Fałszywi prawnicy zastraszają firmy i lekarzy

Z kraju

ShutterstockGIODO ostrzega przedsiębiorców przed podejrzanymi wiadomościami

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) ostrzega przedsiębiorców przed oszustami, którzy używają nazw "Bądźmy Legalni", "Legalni z Prawem" czy "Kancelaria Liberty". Celem oszustów są m.in. dane gromadzone przez lekarzy i dentystów.

Według komunikatu Naczelnej Izby Lekarskiej, wiadomości od podmiotów takich jak "Bądźmy Legalni", "Legalni z Prawem" czy "Kancelaria Liberty" w ostatnim czasie otrzymują lekarze i dentyści. Sygnały przekazują z całej Polski prowadzący praktyki lecznicze i zawodowe.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych informuje, że działalność tych podmiotów rozsyłających maile prowadzona jest bez wiedzy i akceptacji organu ds. ochrony danych osobowych.

Komunikat GIODO

GIODO podkreśla, że informacje zawarte w wysyłanej do przedsiębiorców korespondencji są nierzetelne, niezgodne z przepisami prawa i mogą naruszać dobre imię firm, na które powołują się podmioty.

Państwowy organ wskazuje, że już ze wstępnej analizy wynika, że podmioty te wprowadzają adresatów wiadomości w błąd, zobowiązując ich do zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji, bez względu na to, czy taki obowiązek ich dotyczy, czy nie.

Nie informują bowiem, że ustawa o ochronie danych osobowych zwalnia z tego obowiązku, określając, jakich konkretnie sytuacji to dotyczy.

"Zapowiadają przy tym, że będą zgłaszały popełnienie rzekomego przestępstwa oraz że będą inicjowały procedurę kontrolną GIODO. Informacje te nie odpowiadają prawdzie, bowiem ani fakt niezgłoszenia zbioru do GIODO nie przesądza o popełnieniu przestępstwa, ani inny podmiot poza GIODO nie decyduje o przeprowadzeniu czynności kontrolnych" - czytamy w komunikacie inspektora.

Nielegalne podmioty

Dodatkowo państwowy urząd informuje, że podmioty te nie istnieją, nie są zarejestrowane w KRS, więc nie funkcjonują w obrocie prawnym. "Prowadzony mailing to jedynie dezinformowanie przedsiębiorców i ich zastraszanie" - dodano.

GIODO przypomina, że wszelkie informacje dotyczące zgodnego z prawem stosowania ustawy o ochronie danych osobowych i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych, w tym dotyczących obowiązków rejestracji zbiorów danych dostępne są na stronie internetowej Urzędu.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o oszustach próbujących wykorzystać rekordowe zainteresowanie urlopem nad Morzem Bałtyckim (03.07.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock