Tabletki na migrenę wycofane ze sprzedaży

Z kraju

ShutterstockGIF wycofał z obrotu kolejny produkt leczniczy - Cinie 100 numer serii: 3020316

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży jedną serię tabletek Cinie 100. Produkt stosuje się do leczenia napadów migreny. - W badanej próbce stwierdzono niezgodność produktu leczniczego znajdującego się w opakowaniu bezpośrednim (Cinie 50) z informacją deklarowaną na opakowaniu zewnętrznym (Cinie 100), czyli w opakowaniu z lekiem z większą dawką był blister leku z mniejszą dawką - tłumaczy Monika Chmielewska-Żehaluk z firmy Sanofi.

ZOBACZ DECYZJĘ GŁÓWNEGO INSPEKTORA FARMACEUTYCZNEGO

Jak podkreśla Monika Chmielewska-Żehaluk, ryzyko przyjęcia przez pacjenta mniejszej dawki związane jest ze skutecznością terapii, a nie z bezpieczeństwem. Zaznacza, że jest to standardowa procedura.

- Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, rozpoczęliśmy standardową procedurę wycofania leku z obrotu, rozpoczęliśmy powiadamianie bezpośrednich odbiorców o decyzji oraz konieczności zabezpieczenia wycofywanego produktu - dodaje.

Jak czytamy w uzasadnieniu GIF-u, "(...) w badanej próbce stwierdzono niezgodność produktu leczniczego znajdującego się w opakowaniu bezpośrednim (Cinie 50) z informacją deklarowaną na opakowaniu zewnętrznym (Cinie 100)".

Chodzi o jedną serię tabletek:

- numer serii: 3020316, data ważności 09.2018

Podmiotem odpowiedzialnym jest czeska spółka farmaceutyczna Zentiva.

Lek na migrenę

Tabletki Cinie stosuje się do leczenia napadów migreny.

Powodują one skurcz naczyń krwionośnych, łagodząc w ten sposób migrenowy ból głowy. Lek Cinie leczy ostre napady migreny z aurą lub bez aury. Aura to objawy poprzedzające ból migrenowy, obejmujące np. zaburzenia widzenia.

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock