Seria Drosetux wycofana. W syropie na kaszel znaleziono muszkę

Z kraju

Aktualizacja:
gif.gov.pl, drosetux.pl00a0c1ce-e436-11e4-8caf-0025b511226e

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał w czwartek decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Polski jednej serii syropu na kaszel Drosetux. O wycofanie wnioskował przedstawiciel producenta; powodem jest wykrycie zanieczyszczeń w syropie.

- W jednym z syropów aptekarka znalazła muszkę, a ponieważ procedury są wymagające producent zdecydował się wycofać całą partię leku - tłumaczy w rozmowie z TVN24 BiŚ Paweł Trzciński, rzecznik GIF.

Decyzja GIF dotyczy serii M3090434 150 ml, której data ważności została wyznaczona na wrzesień 2018 r. i ma rygor natychmiastowej wykonalności. Syrop Drosetux, zgodnie z jego charakterystyką, jest homeopatycznym produktem leczniczym, stosowanym wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu. Można go stosować również u dzieci.

Drosetux wycofany

Produkt leczniczy wycofany z rynku decyzją GIF nie może być przedmiotem obrotu. Dodatkowo, w systemach komputerowych aptek wycofany produkt leczniczy jest blokowany przez specjalny program informatyczny w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ), co uniemożliwia sprzedaż takiego produktu. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Jędrzejczak wyjaśnił PAP, że decyzja GIF nie oznacza, że lek można zwrócić do apteki. Dotyczy ona relacji między apteką a hurtownią farmaceutyczną - wycofanie leku z obrotu lub wstrzymanie obrotu nim to jedyny przypadek, kiedy apteka może zwrócić lek hurtowni.

GIF nie podał o jakie zanieczyszczenia chodzi i na ile szkodliwe jest stosowanie tego syropu.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: gif.gov.pl, drosetux.pl