Z kraju

Ważne ostrzeżenie w sprawie zakupu leków. Ryzyko zachorowań

Z kraju

TVN24 BiSJedziesz na wakacje? Uważaj jakie zabierasz leki

Kupowanie leków z niesprawdzonego źródła niesie ze sobą ryzyko. Robiąc medyczne zakupy w internecie warto pamiętać, że istnieje specjalne logo, które umożliwia identyfikację aptek legalnie sprzedających leki na odległość - przypomina Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wyjaśnia, że apteki internetowe mogą działać tylko wtedy, jeśli jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną.

GIF akcentuje, że warto sprawdzać, czy strona internetowa to faktycznie strona apteki, a nie kogoś, kto aptekę udaje.

Wspólne logo

GIF podkreśla, że zgodnie z prawem, przez internet można kupić tylko określone grupy leków. Na odległość nie kupimy produktów wydawanych na podstawie recepty. Można co prawda zamówić taki lek przez internet, ale odebrać go trzeba w aptece stacjonarnej, gdzie farmaceuta poprosi o receptę.

Inspektorat przypomina, że w 2014 roku Komisja Europejska wprowadziła rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej, wspólne logo, umożliwiające identyfikację aptek, które legalnie sprzedają leki na odległość.

Wspólne logo ("common logo") umożliwia identyfikację aptek, które legalnie sprzedają leki na odległość.

Pod zielonym, wspólnym logo, znajduje się flaga państwa członkowskiego, gdzie znajduje się siedziba podmiotu oferującego produkty lecznicze w sprzedaży na odległość. Obok flagi znajduje się napis w języku danego kraju, który informuje o potrzebie kliknięcia we wspólne logo.

Rejestr Aptek

Po kliknięciu na stronie w logo, powinno nastąpić przekierowanie do wpisu danej apteki w Rejestrze Aptek. Rejestr Aptek jest miejscem, w którym poszczególne Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne wprowadzają dane dotyczące aptek funkcjonujących na rynku. Obecność apteki w rejestrze świadczy o jej legalności i gwarantuje posiadanie zezwolenia przez daną placówkę.

GIF zaleca, że jeżeli na stronie internetowej oferującej produkty lecznicze nie ma charakterystycznego wspólnego logo lub kliknięcie w znaczek przypominający wspólne logo nie odsyła do Rejestru Aptek, to nie należy dokonywać zakupu produktu leczniczego. Taki zakup jest bowiem niezwykle ryzykowny, gdyż podmiot działa nielegalnie.

GIF podkreśla, że zakup leku od podmiotu, który działa nielegalnie niesie za sobą ryzyko. Lek może nie zadziałać, gdyż podmioty działające nielegalnie mogą np. sprzedawać dowolną substancję jako lek. Lek może zaszkodzić, bo sprzedawane artykuły mogą być przeterminowane lub niewłaściwie przechowywane.

Zagrożenia

Inspektorat ostrzega, że lek z niepewnego źródła może wywołać poważną chorobę, gdyż podmioty działające nielegalnie mogą np. sprzedawać leki sfałszowane o nieznanej jakości i nieznanym działaniu. GIF sygnalizuje też, że lek z nielegalnego źródła może spowodować uzależnienie, gdyż ktoś może celowo sprzedawać leki o takim działaniu.

GIF podnosi też, że lek od nielegalnie działającego podmiotu może wywołać chorobę psychiczną, gdy sprzedawane są np. substancje wycofane ze względu na ich negatywny wpływ na psychikę człowieka. Inspektorat alarmuje, że leki z niesprawdzonego źródła mogą spowodować śmierć, gdyż mogą zawierać substancje trujące.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podkreśla, że jeśli chodzi o zdrowie, nie warto ryzykować, dlatego leki należy kupować tam gdzie mamy pewność ich legalnego pochodzenia.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock