Wstrzymano sprzedaż popularnych leków na zgagę

Z kraju

Jak nowe technologie służą zdrowiu?tvn24bis
wideo 2/3

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży aż jedenastu produktów. Wśród nich znajdują się popularne leki na zgagę. Istnieje podejrzenie, że produkty zostały zanieczyszczone.

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informację o zanieczyszczeniu N-nitrozodimetyloaminą (NDMA) w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Randitidinum (ranitydyna).

Ranitydyna jest szeroko stosowana w celu zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego u pacjentów ze zgagą czy wrzodami żołądka.

To dlatego GIF zdecydował się na prewencyjne wstrzymanie sprzedaży w aptekach i hurtowniach wspomnianych leków, do czasy wyjaśnienia wątpliwości dotyczących ich bezpieczeństwa.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

- Pragniemy podkreślić, że wstrzymanie w obrocie produktów Polpharmy ma charakter prewencyjny. Umożliwia wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, minimalizując ewentualne ryzyko dla pacjenta - poinformowała tvn24bis.pl dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA Magdalena Rzeszotalska. Sprzedaż kilku produktów firmy również została wstrzymana przez GIF.

- Nie ma w tej chwili żadnego potwierdzenia, że NDMA znajduje się w produktach Polpharmy. Jednakże każde podejrzenie potencjalnego ryzyka jest powodem do podjęcia działań zapobiegawczych, wynikających z troski o bezpieczeństwo pacjenta - dodała. Lista wycofanych leków:

- Raniberl Max, tabletki powlekane 150 mg

- Ranic, roztwór do wstrzykiwań i infuzji 10 mg/ml

- Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg

- Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg

- Ranigast, tabletki powlekane 150 mg

- Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml

- Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg

- Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg

- Ranitydyna Aurovitas, tabletki powlekane 150 mg

- Riflux, tabletki musujące 150 mg

- Solvertyl, roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml

Autor: mp / Źródło: tvn24bis