TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod bank. "Specjalne kodowanie w celu zmylenia użytkownika"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Oszustwo "na paczkę" (wideo z grudnia 2021 r.)
Oszustwo "na paczkę" (wideo z grudnia 2021 r.)TVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwo "na paczkę"

Oszuści znów wykorzystują specjalne kodowanie, by zmylić użytkownika i wykraść hasła. Tym razem podszywają się pod Getin Bank - podał Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Oszuści podszywają się pod Getin Bank

W poniedziałkowym wpisie na Twitterze CSIRT KNF ostrzega się internautów, że oszuści podszywają się pod Getin Bank, wykorzystując specjalne kodowanie, by zmylić użytkowników, aby wyciągnąć od nich hasła do bankowości internetowej.

Jak wyjaśniono - dodając zrzut ekranu z fałszywą stroną - w adresie strony oszuści podmienili litery. W miejsce "b" zamieszczono "h", a literę "a" zastąpiono znakiem "ạ". Zgodnie z opublikowanym zrzutem ekranu fałszywy adres to: secure.getinhạnk.com

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez KNF w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych (OUK). Zespół - jak zaznaczono - realizuje zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa; wspiera Operatorów Usług Kluczowych w obsłudze incydentów poważnych występujących w tych podmiotach, a także prowadzi działania mające na celu analizę pozostałych incydentów, trendów i zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa.

SMS-y od oszustów

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z ofensywą cyberprzestępców. Zespół CERT Polska informował, że przestępcy podszywają się pod ING Bank Śląski i rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywego panelu bankowości internetowej.

Ponadto oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości