Z kraju

Rób biznes w Polsce. "Kiedyś przegonimy Niemcy"

Z kraju

Gdzie najlepiej robić biznes? Najwyższa w historii pozycja Polski
TVN24 BiSGdzie najlepiej robić biznes? Najwyższa w historii pozycja Polski

Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce (z 32.) na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod względem łatwości prowadzenia biznesu. - To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu - podkreśla Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE

W opublikowanej w środę kolejnej, już trzynastej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business, Polska awansowała o siedem pozycji i znalazła się na 25. miejscu. To najwyższa pozycja w historii. Nasz kraj wyprzedził m.in. Francję, Holandię, czy też Szwajcarię.

Duży awans

Wysoka lokata naszego kraju wynika m.in. z tego, że Polska zajęła pierwsze miejsce w kategorii handel zagraniczny. - Polska jest najlepsza na świecie, bo w ramach Schengen nie ma ceł, a zatem wielu formalności. Bariery celne są problemem w wielu krajach, a w Polsce tego nie ma - mówi Marcin Piątkowski z Banku Światowego. i dodaje, że w tym roku zmieniła się również metodologia rankingu. - Teraz nie patrzymy na zbiór krajów, do których eksportujemy, tylko do naszego najbliższego partnera gospodarczego, do którego eksportujemy i importujemy najwięcej. W przypadku Polski to Niemcy, a biorąc pod uwagę, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej to jest to tanie, szybkie i efektywne - tłumaczy Marcin Piątkowski.

Co dalej?

Ekonomista podkreślił, że jeszcze 6-7 lat temu Polska była na 76. miejscu w tym rankingu. - Polska w tegorocznym rankingu awansowała na 25. miejsce na świecie wśród 189 krajów. To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu. To też największy skok wśród krajów OECD i Unii Europejskiej. Takiego sukcesu Polska nigdy nie osiągnęła - mówi Piątkowski i dodaje, że teraz o koleje awanse będzie coraz trudniej. - Im jesteśmy bliżej czołówki, tym różnice są mniejsze i trudniej doganiać resztę, ale całkiem realne jest to, że Polska w ciągu 2-3 lat wejdzie do najlepszej dwudziestki, a kiedyś przegonić piętnaste dziś Niemcy - dodaje.

Ciągła zmiana

Piątkowski stwierdził, że o awansie Polski zadecydowały reformy, choć nie były rewolucyjne. - Często są to reformy zarządcze, jak na przykład kwestia łatwości w podłączeniu się do sieci energetycznej. Okazało się, że można w Warszawie przestrzegać ustawowych terminów podłączenia. Druga rzecz to płacenie podatków. Chodzi nie o kwestię interpretacji podatkowej - tym się ranking nie zajmuje - ale kwestia łatwości płacenia. Dziś już ponad połowa polskich przedsiębiorców przesyła deklaracje VAT online, elektronicznie - wyjaśnił. Jego zdaniem żeby Polska mogła za rok znów awansować w tym zestawieniu ważne jest usprawnienie działania tzw. jednego okienka. - Nie ma powodów, żeby w Polsce nie można było zakładać firmy ze smartfona. Już dziś jest to technicznie możliwie, ale wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że taniej, szybciej i efektywnej może spółkę z o.o. złożyć online - powiedział. Dodał również, że ważna jest także reforma sądownictwa gospodarczego. - Spór gospodarczy w Warszawie trwa średnio prawie dwa lata. Na pewno nikt nie jest z tego powodu zadowolony - powiedział.

Kto na szczycie?

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Singapur. Drugą lokatę objęła Nowa Zelandia, a podium zamyka Dania. Wśród naszych sąsiadów lepiej wypadły Niemcy (15. miejsce), Estonia (16. miejsce), Litwa (20. miejsce) oraz Łotwa (22. miejsce).

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości