Z kraju

Poczta rozszerza usługi, założy profil zaufany

Z kraju

Sprawy urzędowe przez komórkę
wideo 2/4

Profil Zaufany można aktywować, odwiedzając dowolną z 4,5 tys. placówek pocztowych. To jeden z pierwszych efektów porozumienia, jakie podpisały z Ministerstwem Cyfryzacji Poczta Polska, należąca do niej spółka Poczta Polska Usługi Cyfrowe - Envelo oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Profil może założyć każdy dorosły obywatel, uwierzytelniając swoje dane poprzez założenie Konta Zaufanego na pocztowej platformie cyfrowej Envelo. Wystarczy z dowodem osobistym odwiedzić najbliższą placówkę pocztową i bez żadnych opłat utworzyć Konto Zaufane Envelo. Swój wirtualny profil na stronie envelo.pl można także założyć w domu, a później poddać go weryfikacji na poczcie, potwierdzając osobiście tożsamość dokumentem.

Usługi na poczcie

Profil Zaufany to darmowy podpis elektroniczny dla użytkownika internetu, który chce załatwiać sprawy urzędowe przez platformę ePUAP bez konieczności wizyty w urzędzie. Pozwala na załatwienie bez konieczności wychodzenia z domu takich spraw, jak na przykład złożenie wniosku o dowód osobisty czy prawo jazdy, rozliczenie podatków albo sprawdzenie przez kierowców punktów karnych. Posiadacz Konta Zaufanego Envelo oprócz aktywowania Profilu Zaufanego, będzie mógł bezpośrednio na platformie Envelo odbierać elektronicznie tradycyjną, papierową korespondencję przychodzącą (tzw. list skanowany), bez względu na miejsce swojego pobytu, na komputer lub dowolne urządzenie mobilne, a także prowadzić bezpieczną korespondencję elektroniczną z użytkownikami o potwierdzonej tożsamości.

Autor: KN/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock