Czas przecinania wstęg. Sprawdź, jakie drogi powstaną w tym roku

Z kraju

Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?
wideo 2/3

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w województwie warmińsko-mazurskim. To jednak nie koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tym roku do użytku ma zostać oddanych jeszcze ponad trzysta kilometrów dróg - informuje rzecznik dyrekcji Jan Krynicki.

Jak wyliczał minister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który był obecny podczas piątkowego otwarcia fragmentu drogi S7, inwestycje prowadzone obecnie w Polsce mają łączną wartość blisko 50 mld zł. W trakcie realizacji jest 89 kontraktów, a 69 w trakcie przetargów. Lato na drogach zapowiada się pracowicie.

W tym roku planuje udostępnić nowe odcinki głównie na czterech drogach szybkiego ruchu: S3, S5, S7, S8. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Zmiany na S3

Już w sierpniu tego roku, zgodnie z informacjami przedstawionymi przez rzecznika GDDKiA Jana Krynickiego, kierowcy powinni pojechać ponad trzynastokilometrowym odcinkiem od Sulechowa do Zielonej Góry.

Na październik z kolei zapowiedziano udostępnienie 11 kilometrów obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S3tvn24bis

Nowe fragmenty S5

Jeżeli chodzi o zmiany na S5, to na trasie z Wrocławia do Poznania GDDKiA planuje oddać ponad 63 kilometry nowych dróg. Zmiany będą dotyczyć węzła od Korzeńska do Wrocławia.

Pierwszym 15- kilometrowym odcinkiem kierowcy pojadą w październiku, a następne 32 kilometry mają zostać oddane w grudniu. Nowe odcinki S5 dotyczą połączenia przez poznański węzeł Głuchowo z autostradą A2, jest to prawie 16 kilometrów od Poznania do Wronczyna, które zostanie oddanie do użytku w listopadzie.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S5tvn24bis

Odcinki S7

4 nowe odcinki planuje udostępnić GDDKiA na drodze ekspresowej S7. Chodzi o ponad 20 km na węźle Ostróda: oddawane stopniowo od lipca do października.

Pierwszy dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej S7 o długości 4,5 km, na odcinku od Szydłowca Południe do granicy województwa mazowieckiego ze świętokrzyskim, został w poprzednim miesiącu udostępniony do ruchu. Cały 22-km fragment modernizowanej trasy ma być gotowy w czerwcu.

- Jak to tylko możliwe, udostępniamy kierowcom również fragmenty odcinków aby ułatwiać i poprawiać podróżowanie - podkreśla Jan Krynicki.

W lipcu oddane ma być 4,5 km nowej drogi od węzła Igołomska w Krakowie do węzła Rybitwy. We wrześniu będzie to fragment od Jędrzejowa (dk78, w. Piaski) do granicy województwa świętokrzyskiego, a miesiąc później z Jędrzejowa do Chęcin.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S7tvn24bis

Szybciej na S8

W lipcu nową droga pojedziemy od granicy województwa mazowieckiego do Zambrowa na Podlasiu. W tym samym miesiącu ma być gotowy 14 km S8 od Mężenina do Jeżewa.

GDDKiA spieszy się także z budową obwodnicy podwarszawskich Marek, która ma być gotowa już po wakacjach, być może na otwarcie roku studenckiego. Zgodnie z planem, w październiku zostaną oddane drogi S8 Marki - Kobyłka (z węzłem) i Kobyłka (bez węzła) - Radzymin Płd - w sumie ponad 15 km.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S8tvn24bis

Budowa dróg

GDDKiA planują oddać też nowe odcinki na S11 - będzie to 12 km obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego (w lipcu) i 13 km obwodnicy Jarocina (w sierpniu). W październiku ma być gotowe ponad 16 km obwodnicy Nysy.

Oprócz tego, kierowcy pojadą w sierpniu nowymi odcinkami S19, od Sokołowa do Stobierna i od węzła Świlcza do węzła Rzeszowa.

Trasa łącząca S51 z Olsztynka do Olsztyna, która łatwiej połączy to miasto z droga ekspresową S7, ma być gotowa zgodnie z harmonogramem ww grudniu tego roku.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis, PAP