Kiedy szybciej pojedziemy przez Mazury? Kolejne podejście do wyczekiwanej S16

Z kraju

Adamczyk: na drogach samorządowych w ub.r. zginęło tysiąc osóbtvn24
wideo 2/4

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie projektu 74-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S16 z Mrągowa do Ełku. W przeszłości drogowcy pracowali nad różnymi wariantami przebiegu tej trasy, ale napotkali na sprzeciw, zwłaszcza środowisk ekologicznych. Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur biegnący na osi wschód-zachód.

Za 12,9 mln zł zostanie wykonane studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowe i koncepcja programowa budowy odcinka S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk. Na jego realizację wykonawca będzie miał 37 miesięcy. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm: Europrojekt Gdańsk (lider) i Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem (partner).

Uzyskanie decyzji

Wykonawca dokumentacji ma zaktualizować materiały do decyzji środowiskowej, obejmujące m.in. inwentaryzację przyrodniczą, ponowną analizę akustyczną i ocenę uwarunkowań bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego zadaniem będzie też uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji oraz opracowanie rozwiązań drogowych i mostowych umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie "projektuj i buduj".

W przeszłości drogowcy pracowali już nad różnymi wariantami przebiegu drogi krajowej nr 16 na tym odcinku. Próby wyznaczania trasy wzbudzały wówczas wiele kontrowersji, zwłaszcza protestów środowisk ekologicznych, bo ma ona przebiegać przez tereny cenne przyrodniczo i krajobrazowo. Stworzona wtedy dokumentacja - ze względu na upływ czasu i zmiany przepisów - wymaga obecnie analiz i aktualizacji.

Koncepcja trasy

To kolejny odcinek ekspresowej szesnastki w woj. warmińsko-mazurskim, dla którego wykonywane będą prace projektowe. Do kwietnia przyszłego roku ma być gotowa koncepcja programowa drogi S16 na ponad 19-km odcinku Borki Wielkie - Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 59. Po zakończeniu prac zostanie ogłoszony przetarg na realizację tego odcinka w systemie "projektuj i buduj".

Ostatnie zmiany rozporządzenia ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych dla tego województwa wprowadziły dwie nowe drogi ekspresowe: S5, która stanowi przedłużenie istniejącej drogi ekspresowej S5 od węzła Nowe Marzy (A1) do Ostródy oraz S16 Olsztyn - Ełk - Knyszyn. Według rzecznika olsztyńskiej GDDKiA Karola Głębockiego, dzięki tym drogom północno-wschodnia część Polski uzyska połączenie z siecią autostrad i dróg ekspresowych w kraju i Europie. Od granicy woj. kujawsko-pomorskiego do Ostródy będzie S5, następnie do Olsztynka - S7, z Olsztynka do Olsztyna - S51 i od Olsztyna do Ełku - S16. Taki układ będzie łączyć drogi biegnące na linii północ - południe: autostradę A1, drogę ekspresową S7 i drogę ekspresową S61.

S16 Mrągowo-EłkPlanowana trasa S16 Mrągowo-EłkGDDKiA

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock