Przetargi drogowe na nowych zasadach. Ma być szybciej

Z kraju

tvn24Budowa drog ma przyspieszyć przez uproszczenie przetargów

Kolejne przetargi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie ogłaszała na nowych zasadach, pierwsze dwa postępowania będą dotyczyły dwóch odcinków trasy S61 - poinformował we wtorek Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

- Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu ogłosimy pierwszy przetarg na nowych zasadach i będzie on dotyczył dwóch odcinków trasy S61 - powiedział Kondraciuk.

Warunki przetargów

Nowe warunki przetargów będą zakładały m.in. zmniejszenie wymogów wobec wykonawców i dodatkowe punkty za skrócenie czasu realizacji. - My będziemy pokazywali termin zakończenia inwestycji, natomiast jego skrócenie przez wykonawcę o trzy, cztery, pięć, sześć miesięcy będzie dawało dodatkowe punkty. Jeśli jednak wykonawca przekroczy wcześniej zadeklarowany termin, będzie miał obniżone wynagrodzenie - powiedział Kondraciuk. Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że GDDKiA będzie starała się ogłaszać przetargi jednoetapowe, aby jeszcze dodatkowo skrócić czas wyłaniania wykonawców. - To racjonalne podejście, bo dzielenie przetargów na dwa wydłużało o kilka miesięcy proces decyzyjny i musimy to uprościć – dodał wiceminister. Szmit podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi resortu, że w 2017 r. możliwe jest podpisanie umów na budowę dróg o wartości około 24 mld zł.

GDDKiA otworzyła autostradę A1 do Czech:

GDDKiA otworzyła autostradę A1 do Czech tvn24

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24