Szybciej z Poznania do Wrocławia. Jest zgoda na budowę fragmentu ekspresówki

Z kraju

Adamczyk o poszerzeniu A2TVN24 BiS
wideo 2/6

W trzecim kwartale 2019 roku powinien być gotowy 16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 Kościan Południe - Radomicko w województwie wielkopolskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w poniedziałek o otrzymaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Wykonawcą jest spółka Mota–Engil Central Europe. Koszt inwestycji to ponad 303 milionów złotych brutto.

"W związku z otrzymaniem decyzji wykonawca może realizować pełen zakres robót objętych kontraktem. Decyzja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z budową węzłów drogowych, obiektów mostowych, oraz miejsc obsługi podróżnych" - poinformowała w poniedziałek Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

O inwestycji

Odcinek znajduje się w Wielkopolsce w powiatach: kościańskim i leszczyńskim, na terenach gmin Kościan, Śmigiel i Lipno. Umowę z wykonawcą podpisano w kwietniu 2016 roku, zawierała 32-miesięczny termin realizacji inwestycji. Alina Cieślak podała, że wykonawca będzie realizował prace na budowie, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Jest zgoda na budowę S5 odcinek Kościan Południe - RadomickoGDDKiA

W październiku ubiegłego roku wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na budowę węzła drogowego Lipno, będącego elementem odcinka trasy między węzłami Kościan Południe i Radomicko. Powstająca droga ekspresowa S5 powinna skrócić czas podróży między Poznaniem a Wrocławiem. Inwestycja ma skutkować też rozwojem gospodarczym regionu oraz zmniejszeniem ruchu tranzytowego przez leżące między stolicami oby województw miejscowości.

Odcinek nad morze

W poniedziałek szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej dla 24,5-kilometrowego odcinka drogi S11 między Bobolicami a Szczecinkiem. Jak wskazano, najlepszą okazała się oferta firmy Transprojekt Gdański.

Do 8 marca pozostali oferenci mają czas na odwołania.

Rozstrzygnięto przetarg na dokumentację projektową dla drogi S11 Bobolice - SzczecinekGDDKiA

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock