Gazprom wycofał wezwanie PGNiG na arbitraż

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Do Gdańska dotarły rury do budowy Baltic Pipe
Do Gdańska dotarły rury do budowy Baltic PipeTVN24
wideo 2/3
TVN24Do Gdańska dotarły rury do budowy Baltic Pipe

Rosyjski koncern Gazprom wycofał wezwanie na arbitraż dotyczący spółki EuRoPol Gaz - poinformowało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wezwanie dotyczyło między innymi wypłaty dywidend z zysków. Skumulowany zysk EuRoPol Gazu z lat ubiegłych, możliwy do przeznaczenia na poczet dywidend dla akcjonariuszy, wynosi 1,74 mld zł.

Jak poinformowało PGNiG, otrzymało ono od arbitrażu przy Izbie Handlowej w Sztokholmie informację o umorzeniu postępowania zainicjowanego przez Gazprom, na skutek wycofania przez rosyjski koncern wezwania na arbitraż.

Złożone 2 lutego 2022 roku wezwanie Gazpromu dotyczyło domniemanego naruszenia praw rosyjskiego koncernu jako akcjonariusza do otrzymania dywidend z zysków EuRoPol Gazu. Drugi punkt dotyczył domniemanego naruszenia praw wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego przysługujących Gazpromowi oraz członkom zarządu EuRoPol Gazu powoływanym przez Gazprom.

Drugim pozwanym w wezwaniu Gazpromu jest EuRoPol Gaz. Polska spółka w odpowiedzi uznała żądania w wezwaniu Gazpromu za całkowicie bezzasadne.

O spółkach

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. PGNiG posiada, bezpośrednio i pośrednio, poprzez spółkę zależną Gas-Trading, 51,18 proc. akcji w kapitale zakładowym EuRoPol Gazu, a 48,82 proc. akcji należy do Gazpromu. Skumulowany zysk EuRoPol Gazu z lat ubiegłych, możliwy do przeznaczenia na poczet dywidend dla akcjonariuszy, wynosi 1,74 mld zł - informowało PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka giełdowa, zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

Czytaj więcej: Zarząd komisaryczny w Gazprom Germania. "To krok absolutnie konieczny"

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości