Przygotowania na ochłodzenie. Co z zapasami gazu?

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, Reuters
Prezydent Duda: liczy się nie tylko ochrona klimatu, ale też bezpieczeństwo energetyczne
Prezydent Duda: liczy się nie tylko ochrona klimatu, ale też bezpieczeństwo energetyczneTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent Duda: liczy się nie tylko ochrona klimatu, ale też bezpieczeństwo energetyczne

W najbliższych dniach w Polsce temperatury mogą spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Będzie to oznaczało zwiększone zużycie gazu ziemnego. O tym, jak wygląda stan zapasów surowca w Europie przed nadchodzącym ochłodzeniem, podali na Twitterze ekonomiści Banku Pekao.

Jak napisał portal tvnmeteo.pl, kolejne dni przyniosą spore ochłodzenie - na termometrach zobaczymy nawet temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusza. Tak ma być w niektórych częściach kraju m.in. w czwartek i piątek.

Na nadchodzące ochłodzenie zwrócili uwagę we wpisie na Twitterze ekonomiści Banku Pekao, którzy podali jak wygląda aktualny stan wypełnienia magazynów gazu w Europie.

Gaz ziemny w Europie

"Zapasy gazu w Europie są wypełnione w 96 proc. i są o 21 p.p. wyższe od ubiegłorocznych poziomów i 9 p.p. wyżej od 5-letniej średniej" - zwrócili uwagę.

Jak zauważyli ekonomiści "dzięki: wysokim temperaturom w październiku i pierwszej połowie listopada wg wstępnych danych Energy Scan zużycie gazu w Europie spadło w październiku 22 proc. rdr".

Przedstawiciele Banku Pekao podali, że 97 mld m3, które Europa zgromadziła w magazynach "jest mniej więcej równe średniemu, łącznemu zużyciu w grudniu i styczniu, zakładając 15 proc. redukcję konsumpcji rdr".

Bank BNP Paribas we wrześniowym raporcie "Polska: Czy wystarczy nam gazu na zimę? Przegląd sytuacji na rynku gazu ziemnego" wskazywał, że nasz kraj wydaje się być relatywnie dobrze przygotowany na scenariusz całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej.

Według danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, zużycie gazu w Polsce wyniosło w ubiegłym roku 23,4 mld m3.

Jak mogliśmy przeczytać w raporcie, w pierwszej połowie tego roku wykorzystanie gazu obniżyło się o ponad 14 proc. Z prognoz BNP Paribas wynikało, że utrzymanie spadków tej skali do końca roku oznaczałoby, że w całym 2022 roku zużycie gazu wyniesie około 20 mld m3.

Dobrowolne ograniczenia zużycia gazu

W sierpniu br. Rada UE przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Rozporządzenie przewiduje możliwość uruchomienia przez Radę 'stanu ostrzeżenia' dotyczącego bezpieczeństwa dostaw, w którym to przypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe.

Państwa członkowskie zgodziły się zmniejszyć między 1 sierpnia 2022 a 31 marca 2023 roku swoje zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. w stosunku do średniego zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jednocześnie Rada określiła pewne wyłączenia i możliwości wnioskowania o odstępstwo od powyższego celu. Jak wskazywano, państwa członkowskie mogą m.in. wystąpić o wyłączenie, jeżeli przekroczyły swoje cele w zakresie napełniania magazynów gazu, jeżeli są w znacznym stopniu uzależnione od gazu jako surowca dla kluczowych gałęzi przemysłu lub jeżeli ich zużycie gazu wzrosło w ubiegłym roku o co najmniej 8 proc. w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat.

Ponadto grupa krajów, w tym Belgia, Grecja, Włochy i Polska wzywają Komisję Europejską do zaproponowania limitu cenowego dla wszystkich hurtowych transakcji gazowych. Kolejne spotkanie ministrów energii krajów Wspólnoty zaplanowano 24 listopada. Głównym tematem spotkania ma być nowy zestaw rozwiązań, których celem będzie złagodzenie kryzysu energetycznego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości