Prezes URE zatwierdził taryfy na gaz

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Ceny gazu zamrożone na przyszły rok
Ceny gazu zamrożone na przyszły rokTVN24
wideo 2/6
TVN24Ceny gazu zamrożone na przyszły rok

Prezes Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu przez PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego surowca przez Polską Spółkę Gazownictwa - poinformowano w komunikacie.

Poziom zatwierdzonych stawek opłat dystrybucyjnych oznacza średni wzrost płatności za usługi dystrybucji o ok. 21 proc. w stosunku do grudnia roku 2022 r., przy czym wzrost ten będzie dotyczył odbiorców innych niż odbiorcy w gospodarstwach domowych oraz odbiorcy realizujący ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej.

W przypadku sprzedawcy gazu (PGNiG OD) taryfa będzie obowiązywała do 31 marca 2023 r.

"Ze względu na trwającą od ponad roku wyjątkową sytuację na europejskim i krajowym rynku gazu, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań, które w 2023 r. mają chronić odbiorców w gospodarstwach domowych oraz odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej przed szokiem cenowym spowodowanym bezprecedensowym poziomem cen gazu ziemnego. W związku z tym, cena gazu dla odbiorców uprawnionych zamrożona została na poziomie z 2022 roku, tj. 200,17 zł/MWh" - napisał URE w komunikacie.

Taryfy na gaz w 2023 roku

W rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi zamrożono także stawki opłat dystrybucyjnych na poziomie z ostatniej taryfy dla usług dystrybucji stosowanej w 2022 r.

URE poinformował, że wprowadzenie przepisów mrożących ceny nie oznacza jednak braku konieczności prowadzenia przez regulatora postępowań taryfowych. Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy na 2023 r., kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym.

"Wzrost cen paliw gazowych w zatwierdzonej taryfie PGNiG OD nie przekłada się jednak na wysokość rachunków za gaz w gospodarstwach domowych oraz odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej, ale stanowi podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym, ze względu na sprzedaż paliw gazowych po cenie niższej niż koszt ich zakupu" - napisano.

W przypadku Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiadającej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części naszego kraju, wzrost stawek - jak podano - został uzasadniony spadkiem wolumenu dystrybuowanego paliwa, wzrostem inflacji, wzrostem kosztów pozyskania energii elektrycznej i paliw gazowych, wzrostem kosztów usług obcych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taryfy na sprzedaż gazu odbiorcom w gospodarstwach domowych oraz odbiorcom realizującym ważne zadania użyteczności publicznej, Regulator będzie zatwierdzał po raz ostatni na 2027 rok.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości