Zobacz, do kogo trafiły "biznesowe Oscary". Relacja z finałowej gali

Z kraju

Prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek SzwajcowskiTVN24 BiS
wideo 2/11

Sukces, Wizja i Innowacje oraz Działalność Społeczna - to trzy kategorie, w których przyznano nagrody 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Laureatem Nagrody Specjalnej został profesor Jan Madey.

20:55

Na koniec gali jako ostatnia głos zabrała Dominika Kulczyk.

- Nagroda imienia Jana Wejcherta jest o zmienianiu świata, o wykuwaniu nowoczesnej przedsiębiorczości, społeczeństwa obywatelskiego i ludzkiej odpowiedzialności za innych. Dlatego tato ją współtworzył, był jej dobrym duchem. Tato kochał ludzi, pamiętam, jak dopingował nas do powołania fundacji, a potem zagrzewał żeby popychać kolejne kostki dobroczynnego domina. Ciągle powtarzał: bycie silniejszym, bogatszym, oznacza tyle, że wobec świata mamy więcej obowiązków. Dlatego pieniądz jest narzędziem do zmiany na lepsze. Drodzy goście w kontekście tych słów z okazji 25-lecia powstania polskiej Rady Biznesu wzorem najbogatszych na świecie, my polscy przedsiębiorcy zacznijmy dzielić się majątkiem. Już dzisiaj zacznijmy szlachetną rywalizację, która zmierzy się z biedą, głodem, wykluczeniem, bezdomnością. Wierzę, że apel nie pozostanie bez odzewu i tylko po to żeby ośmielić do dzielenia się innych, głośno deklaruję: przekażemy z Sebastianem 100 milionów złotych na cele charytatywne w Polsce - powiedziała.

Wystąpienie Dominiki KulczykTVN24 BiS

- Jeśli nie my, wy, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Wasz ruch, domino dobroczynności czeka - dodała Dominika Kulczyk.

20:50

Nagrodę w imieniu ojca odebrał syn profesora Madeya. - Tato jestem naprawdę z Ciebie dumny - podkreślił w przemówieniu.

Syn profesora Jana MadeyaTVN24 BiS

20:47

Nagrodą Specjalną uhonorowano profesora Jana Madeya. - Marzy mi się żeby w Polsce było więcej takich osób - podkreśla Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta.

20:46

Czas na ogłoszenie laureata Nagrody Specjalnej.

20:42

Zwycięzcą w kategorii Działalność Społeczna jest Monika Sajkowska, założycielka Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

Przemówienie Moniki SajkowskiejTVN24 BiS

20:36

Nominowanymi do nagrody w ostatniej kategorii są:

Jan Mela - pomysłodawca, fundator i zarazem prezes Fundacji "Poza Horyzonty", której działalność bazuje na osobistych i rodzinnych doświadczeniach Jaśka.

Dr Monika Sajkowska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) działa od ponad 25 lat. Misją fundacji jest dążenie do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości.

Dziewuchy Dziewuchom - to szeroki oddolny i spontaniczny ruch społeczny powstały na fali sprzeciwu wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych.

20:35

Ostatnia kategoria to Działalność Społeczna.

20:33

- To bardzo poruszający moment. W Polsce co trzecia osoba choruje na raka, szczęśliwie nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny, testy genetyczne oceniają ryzyko zachorowań i wskazują co zrobić żebyśmy nie chorowali lub żebyśmy rozpoznali chorobę wcześnie, kiedy możemy ją w pełni wyleczyć. W Polsce jest nawet milion osób o podobnie wysokim, jak u Angeliny Jolie, ryzyku zachorowania Naszym marzeniem jest, aby znaleźć je wszystkie i powiedzieć co zrobić żeby nie zachorować lub wykryć chorobę wcześnie - mówi profesor Krystian Jażdżewski.

Przemówienie profesora Krystiana JażdżewskiegoTVN24 BiS

20:30

Zwycięzcą w kategorii Wizja i Innowacje jest profesor Krystian Jażdżewski.

20:26

Nominowanymi do nagrody w kategorii Wizja i Innowacje są:

Marcin Beme - założyciel i prezes Audioteki, międzynarodowej platformy dystrybuującej audiobooki, którego wizją jest przywrócenie literatury do codziennego życia ludzi z całego świata i sprawienie, żeby audiobooki stały się ważną częścią ich dnia.

Prof. Krystian Jażdżewski - wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Zakładu Medycyny Genomowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opracował unikalną na skalę polską metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym.

Miron Mironiuk - założyciel Cosmose i pomysłodawca technologii OMNIcookie, która wprowadziła pojęcie tzw. ciasteczek offline, za pomocą których można śledzić poczynania potencjalnego klienta w realnym świecie.

20:24

Następna kategoria to Wizja i Innowacje.

20:22

Przemówienie Pawła Marchewki:

Przemówienie Pawła MarchewkiTVN24 BiS

20:22

- Dziękuję za nagrodę i zaufanie. Jest ważna dla całej branży gier komputerowych. Polskie gry są zaliczane do najlepszych na świecie - mówi Paweł Marchewka, założyciel i prezes firmy Techland.

20:20

Zwycięzcą w kategorii Sukces jest Paweł Marchewka.

20.18

Za chwilę na scenie pojawi się zwycięzca w kategorii Sukces.

20:16

Trwa prezentacja kandydatów. Nominowanymi do nagrody są:

Paweł Marchewka - założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z największych i najbardziej uznanych na świecie producentów gier komputerowych.

Jacek Sarnowski - współzałożyciel, współwłaściciel oraz niezmiennie od 25 lat prezes zarządu Porta KMI Poland, specjalizującej się w produkcji drzwi.

Jan Szynaka - to nie tylko właściciel firmy Szynaka Meble, ale przede wszystkim utalentowany przedsiębiorca, który niewielki, przydomowy zakład rzemieślniczy przekształcił w prężnie działającą Grupę Meblową.

20:14

Przed nami pierwsza kategoria - Sukces.

20:12

Na scenie przemawia Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta.

20:06

- 25 lat temu, kiedy powstawała Polska Rada Biznesu nie byliśmy jeszcze częścią Unii Europejskiej. Mieliśmy jeden z najniższych dochodów narodowych spośród obecnych członków. Dziś jesteśmy w Unii szóstą najsilniejszą gospodarką z niezwykłym tempem wzrostu - mówi prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek Szwajcowski.

Prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek SzwajcowskiTVN24 BiS

20:04

Gospodarzem finałowej gali jest prezes Polskiej Rady Biznesu Jacek Szwajcowski.

20:02

Galę prowadzą Magdalena Mołek i Piotr Kraśko.

20:01

Gala już ruszyła. Finał 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta odbywa się w 25. rocznicę powstania PRB.

W tegorocznej edycji "biznesowych Oscarów", jak często określa się przyznawane od 2012 roku Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, kandydatów zgłaszało blisko tysiąc opiniotwórczych instytucji i osób prywatnych z całej Polski. Z grona kilkuset nominowanych osób Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety gospodarcze, naukowe, kulturalne, a także członkowie rodziny patrona nagrody, wyłoniła dziewięciu finalistów.

POZNAJ FINALISTÓW 6. EDYCJI NAGRODY PRB IM. JANA WEJCHERTA

Wartości, które przyświecają Nagrodzie, ujęte są w trzech słowach: Wierzyć. Działać. Dawać.

Wartości te odpowiadają trzem kategoriom, w których przyznawana jest Nagroda: kategoria Sukces - dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi, kategoria Wizja i Innowacje – dla osób, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji oraz kategoria Działalność Społeczna - dla osób, które swoją pracą i chęcią niesienia pomocy innym, budują systemowe rozwiązania pomagające tysiącom ludzi.

25 lat Polskiej Rady Biznesu

Finał 6. edycji Nagrody PRB im. Jana Wejcherta odbywa się w 25. rocznicę powstania PRB, pierwszej polskiej organizacji zrzeszającej największych przedsiębiorców. Będzie dzięki temu okazją do spojrzenia na historię polskiej przedsiębiorczości przez pryzmat działalności PRB, której współzałożycielem i pierwszym prezesem był Jan Wejchert. Nagrody PRB to naturalne rozwinięcie idei, która stała u podstaw powołania tej organizacji. Ideą przewodnią 6. edycji Nagrody jest "Polska w Europie, Europa w Polsce". W 2017 roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania porozumienia o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz podpisania traktatu z Maastricht, które są fundamentem rozwoju europejskiej gospodarki, a także polskiej przedsiębiorczości, jako nieodłącznej części europejskiego rynku.

Idea Nagrody PRB im. Jana Wejcherta oparta jest na poszukiwaniu ludzi, którzy swoimi postawami i działaniami odwzorowują najlepsze cechy polskich przedsiębiorców, którzy, tak jak patron nagrody, nie tylko potrafią osiągać sukces, ale są odważni i zdeterminowani w realizacji swoich wizji. Bardzo ważną rolę odgrywa kategoria "Działalność Społeczna", bo docenia ona ludzi, którzy bezinteresownie, nie licząc na poklask, pomagają potrzebującym i zmieniają świat na lepsze. Laureat nagrody w tej kategorii oprócz statuetki otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: