TVN24 Biznes | Z kraju

Wielka fuzja coraz bliżej. Jest porozumienie ze Skarbem Państwa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu przez OrlenTVN24
wideo 2/5
TVN24Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu przez Orlen

Orlen podpisał porozumienie dotyczące kupna akcji Grupy Lotos od Skarbu Państwa. Zakres i struktura tej transakcji nie zostały jeszcze określone - zaznaczył płocki koncern w komunikacie.

PKN Orlen podkreślił, że transakcja ma skutkować przejęciem, bezpośrednio lub pośrednio, kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS. "Skarb Państwa oraz spółka zadeklarowali chęć współpracy i kontynuowania rozmów" - napisano w komunikacie.

"To kolejny krok, który przybliża obie firmy do utworzenia silnego, zintegrowanego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw oraz energii" - oświadczył płocki koncern.

Priorytet

Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślił, że spółka z determinacją realizuje proces przejęcia Grupy Lotos, co dla płockiego koncernu jest priorytetem, a podpisanie porozumienia przez wszystkie zaangażowane strony przybliża do sprawnego sfinalizowania transakcji.

- Powstanie jednego silnego koncernu, do którego należeć będzie nie tylko Lotos, ale też Energa i PGNiG, jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej tych firm i budowania ich wartości dla akcjonariuszy. Skorzysta na tym także polska gospodarka, bo zintegrowany koncern będzie miał większe możliwości rozwoju inwestycyjnego i mocniejszą pozycję negocjacyjną. Silny multienergetyczny koncern oznacza również wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie PKN Orlen.

Warunkowa zgoda

PKN Orlen przekazał, że strony w podpisanym porozumieniu potwierdziły, iż warunkiem przeprowadzenia transakcji będzie realizacja środków zaradczych wynegocjowanych z Komisją Europejską. 14 lipca koncern otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos. Decyzję o zatwierdzeniu uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez płocki koncern - chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

"W związku z tym PKN Orlen oraz Grupa Lotos zadeklarowały współpracę umożliwiającą ich wykonanie. Ponadto spółki zobowiązały się współpracować ze Skarbem Państwa, celem umożliwienia Skarbowi Państwa analizy zakresu środków zaradczych oraz wypracowania zakresu i struktury transakcji" - oznajmił płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił jednocześnie, że wraz z Grupą Lotos "w granicach dopuszczalnych przez obowiązujące przepisy prawa podejmą niezbędne czynności organizacyjne oraz współpracę w celu realizacji środków zaradczych". Jak wyjaśniono w komunikacie, dotyczy to m.in. umożliwienia płockiemu koncernowi zdefiniowania sposobu realizacji środków zaradczych oraz bieżącego zarządzania ich realizacją w oparciu o mechanizmy uzgodnione pomiędzy obiema spółkami.

Orlen przyznał, że "wynegocjowane z Komisją Europejską środki zaradcze są optymalne i oparte na analizach dotyczących m.in. opłacalności biznesowej transakcji oraz bezpieczeństwa energetycznego". "Umożliwią one sprawne przeprowadzenie transakcji z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron, a tym samym dalsze, konsekwentne przekształcanie firmy w koncern multienergetyczny" - dodał koncern.

Jak przypomniał PKN Orlen, "środki zaradcze obejmują jego zobowiązania oraz Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu". "Sposób spełnienia określonych warunków i szczegóły transakcji będą ustalane z potencjalnymi partnerami zewnętrznymi w ramach odrębnych rozmów i negocjacji" - zastrzegł płocki koncern.

Fuzje

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu. W listopadzie 2018 r. płocki koncern złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację.

Pod koniec kwietnia br. płocki koncern sfinalizował przejęcie 80 procent akcji Grupy Energa. Zainicjowany został również proces integracji z Grupą PGNiG w związku z podpisanym listem intencyjnym ze Skarbem Państwa.

Największe sieci w Polsce

W pierwszym półroczu liczba stacji paliwowych w Polsce zwiększyła się o 53 i na koniec czerwca wynosiła 7681 - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Najwięcej stacji na koniec czerwca 2020 roku, bo 1792, kontrolował PKN Orlen. W tym 32 obiekty działały pod logo Bliska.

Na drugim miejscu pod względem liczby stacji w Polsce, z 575 obiektami, znalazł się koncern BP, trzecie miejsce zaś należy do gdańskiego Lotosu, który na koniec drugiego kwartału miał 506 stacji, w tym 189 działających z logiem Optima. Pierwszą piątkę uzupełniły Shell z 417 punktami, a także CircleK (dawniej Statoil) - 364.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Orlen

Pozostałe wiadomości