Prezydent zmienia zdanie ws. frankowiczów. Nowe założenia mniej bolesne dla banków

Gościem programu "Otwarcie dnia" był Marek Magierowski
Gościem programu "Otwarcie dnia" był Marek Magierowski
TVN24 BiS
TVN24 BiSGościem programu "Otwarcie dnia" był Marek Magierowski

Nowy projekt ustawy ma być mniej bolesny w skutkach dla banków - twierdzi radio RMF FM podając, że w Kancelarii Prezydenta wypracowywane są nowe założenia pomocy dla frankowiczów. Zmiany w projekcie mają być spore. - Szczegóły są dopracowywane. Jedna z opcji zakłada przedłużenie okresu, w którym banki miałyby ponieść koszty wprowadzenia tej ustawy - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

- Ustawa musi być zgodna ze wszelkimi normami także tymi, które obowiązują nas w ramach różnych porozumień międzynarodowych - dodał wyjaśniając, że "Kancelaria zawsze podkreślała, że są możliwe zmiany w projekcie, który w połowie stycznia został skierowany do Komisji Nadzoru Finansowego. Niekoniecznie ten kształt projektu, który trafił do KNF-u będzie kształtem ostatecznym".

Jak zapewnił Magierowski w debacie na temat tej ustawy ważne są dwie kwestie. - Po pierwsze ulżenie frankowiczom (...) którzy poczuli się poszkodowani przez banki. Natomiast priorytetem jest zachowanie stabilności sektora bankowego. Niezależnie od "konfliktu" między środowiskiem frankowiczów i sektorem bankowym, który odgrywa ogromną rolę w gospodarce - zaznaczył.

- Rola Narodowego Banku Polskiego w całej konstrukcji będzie istotna - podkreślił Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Wyliczenia KNF

Komisja Nadzoru Finansowego oceniając założenia prezydenckiego projektu, oceniła że w obecnym kształcie takie rozwiązania stanowiłyby ogromne zagrożenie dla gospodarki. KNF w połowie marca podała, że całkowite obciążenie banków w 2016 roku z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów może wynieść 66,9 mld zł. W przypadku wzrostu kursów walut, łączne obciążenia banków wzrastają do niebotycznej kwoty 103,4 mld zł. Stanowi to ok. dwóch trzecich posiadanych przez sektor zasobów funduszy własnych.

KNF podkreśliła, że "przyjęta przez autorów projektu koncepcja prowadzi do silnego uprzywilejowania większości kredytobiorców walutowych z lat 2007-2008, a ponadto po wprowadzeniu w życie ustawy 5 bankom groziłaby likwidacja. Jednocześnie banki musiałyby ponieść koszty zwrotu depozytów.

Pomoc frankowiczom była jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy oraz PiS.

Sprawdź. Kalendarium pomocy frankowiczom.

Nowe założenia

Z ustaleń RMF FM wynika, że "warunki wsparcia mają się nie zmienić". Klienci dalej będą mogli przewalutować swoje zobowiązania, a banki musiałyby zwrócić, to co zarobiły na spreadach - różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty, zazwyczaj kilka procent.

Nowe założenia miałyby być w skutkach łagodniejsze dla banków. Według RMF FM urzędnicy chcą, żeby banki nie musiały 70 miliardów zł płacić jednorazowo; całość ma zostać rozłożona w czasie - na 20-30 lat.

"Dlatego kancelaria chce zaangażować w cały projekt którąś z instytucji finansowych – np. Bankowy Fundusz Gwarancyjny albo Narodowy Bank Polski. Ten miałby - mówiąc w uproszczeniu - pożyczyć bankom pieniądze na tę wymuszoną pomoc frankowiczom" - podaje radio.

Co taka zmiana oznaczałaby? Sektor nie musiałby jednorazowo wyłożyć 70 mld zł. Ale na raty, przez wiele lat, a to oznaczałoby że roczny koszt operacji zmniejszyłby się do maksymalnie 2 mld zł. Zdaniem RMF FM do operacji zaangażowana ma zostać jedna z instytucji finansowych – np. Bankowy Fundusz Gwarancyjny albo Narodowy Bank Polski. To właśnie któraś z tych instytucji miałaby kredytować operację pomocy frankowiczom.

Szczegóły całego mechanizmu mają być znane przed planowanym na 18 kwietnia posiedzeniem Komitetu Stabilności Finansowej. Nie potwierdza jednak tego Magierowski.

- O jakichkolwiek datach trudno dziś mówić - zaznacza w rozmowie z PAP.

Kurs sprawiedliwy. Sprawdź, co prezydent zaproponował frankowiczom.

Zobacz. Co dalej z frankowiczami? Szef KNF apeluje do prezesa Belki

Co dalej z frankowiczami? Szef KNF apeluje do prezesa Belki
Co dalej z frankowiczami? Szef KNF apeluje do prezesa BelkiTVN24 BiS

Autor: mb/gry//ag//km / Źródło: RMF FM, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości