Jest nowa decyzja banku centralnego Szwajcarii. Frank tanieje

Z kraju

TVN24 BiSFrank tanieje

O ponad 3 grosze osłabił się frank szwajcarski względem złotego po tym, jak szwajcarski bank centralny ograniczył liczbę instytucji, które do tej pory mogły uniknąć ujemnych stóp procentowych. Przed ujemnymi stopami przestanie być chroniony np. państwowy fundusz emerytalny.

Szwajcarski Bank Centralny SNB zmniejsza liczbę wyjątków, które do tej pory mogły w Szwajcarii uniknąć ujemnych stóp procentowych. Przywileju tego zostaną pozbawione podmioty publiczne, państwowy fundusz emerytalny oraz samorządy Zurychu i Genewy. Przed ujemnymi stopami procentowymi przestanie być chroniony także fundusz emerytalny pracowników banku centralnego.

Reakcja rynku

Teraz ujemne stopy procentowe w Szwajcarii nie będą dotyczyć już tylko rachunków związanych z budżetem federalnym i kilkoma państwowymi funduszami socjalnymi.

Rynki finansowe natychmiast zareagowały na słowa SNB. Jeszcze o godz. 13.50 inwestorzy za jednego franka płacili 3,8915 zł, a tuż po ujawnieniu informacji szwajcarska waluta zaczęła osłabiać się względem najważniejszych walut.

Frank stracił na wartości także względem złotego. O godz. 14.30 frank wyceniany był na poziomie 3,8601 zł. Oznacza to ponad 3 groszowe umocnienie polskiej waluty.

Autor: msz/ / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl,

Raporty: