Do piwnic, na aukcje, do muzeum. Fotoradary znikają, ale stare mandaty zapłacić trzeba

Z kraju

Fotoradary straży miejskiej zniknęły z dróg

Pożegnanie z fotoradarami. Od 1 stycznia korzystać z nich nie może m.in. straż miejska. Co się z nimi stanie? Część z nich trafi do magazynów, część pozostanie zaślepiona przy drogach. Ale niektóre gminy chcą urządzenia zlicytować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policja uspokaja, że zniknięcie niemal połowy fotoradarów nie pogorszy bezpieczeństwa. Materiał "Faktów" TVN.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW" TVN.

Od 1 stycznia strażnicy gminni oraz miejscy nie mogą już przeprowadzać kontroli fotoradarowej kierowców. W 2014 r. straże wystawiły 751 tys. mandatów na łączną sumę 130 mln zł. Według NIK działania wielu straży podyktowane były chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy.

Samorządy nie kryją, że likwidacja fotoradarów uderzy w budżet gmin. - Każda złotówka jest cenna. Więc brak tych pieniędzy będzie problemem dla budżetu Debrzna - przyznaje burmistrz Debrzna (woj. pomorskie) Wojciech Kallas.

Co się stanie ze sprzętem?

Co dalej z fotoradarami? Niektóre fotoradary jednak porobią jeszcze trochę zdjęć. Będzie tak w przypadku fotoradaru straży miejskiej w Łodzi. Zamiast na złom trafi on na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Będzie mógł zmierzyć prędkość, robić zdjęcie, natomiast nie będzie mógł samodzielnie rejestrować wykroczeń - tłumaczy Piotr Czyżewski ze straży miejskiej w Łodzi.

Prawie 400 fotoradarów strażników trafia do piwnic i magazynów. Część pozostaje zaślepiona na drogach. Już nie przestraszą żadnego z kierowców. Burmistrz Debrzna proponuje nowe zastosowanie nieużywanego sprzętu - stworzenie muzeum fotoradarów. Mimo, że nie będą robiły już zdjęć na drogach fotoradary wciąż będą zarabiać.

Policja wciąż będzie kontrolować

Część samorządowców obawia się wzrostu liczby wypadków i niebezpiecznej jazdy kierowców. Policja uspokaja - na drogach wciąż pozostaje niemal połowa fotoradarów - drogówka oraz Inspekcja Transportu Drogowego będą wciąż używać fotoradarów. Póki co nie przejmą jednak urządzeń straży miejskiej - konieczne jest podłączenie ich do istniejącego systemu.

Zniknięcie fotoradarów straży miejskiej nie oznacza jednak, że mandaty wystawione przed końcem roku stracą ważność. Wszyscy, którzy zostali ukarani będą musieli zapłacić mandat.

Autor: kło/gry / Źródło: "Fakty" TVN, tvn24bis.pl