Bat na kierowców łamiących przepisy. Na przejazdach mają stanąć fotoradary

Z kraju

ShutterstockNa kilku przejazdach kolejowo-drogowych staną wkrótce fotoradary

Na kilku przejazdach kolejowo-drogowych staną wkrótce fotoradary, które będą odnotowywały ignorowanie przez kierowców czerwonego światła. Obecnie trwa ustalanie ich lokalizacji - poinformowały tvn24bis.pl PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak wyjaśnił rzecznik spółki Mirosław Siemieniec, zamontowanie fotoradarów zaproponowała Inspekcja Transportu Drogowego. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawsze podejmują współpracę, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego - dodał.

Monitoring

Podkreślił również, że w tej chwili na blisko 1500 przejazdach kolejowo-drogowych zamontowany jest monitoring.

- Służy przede wszystkim do rejestracji sytuacji na przejazdach i jest wykorzystywany w momencie, gdy dochodzi do zdarzeń oraz uszkodzenia urządzeń sterowania ruchem kolejowym - zaznaczył Siemieniec.

Rzecznik PKP PLK dodał, że materiały są wykorzystywane jako dowody w sprawach. - Podczas przeglądu nagrań selekcjonowane są również sytuacje skrajnego łamania przepisów ruchu drogowego. Obecnie PLK przekazują organom ścigania wnioski o ukaranie kierowców, łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów - poinformował rzecznik spółki.

Nagrania nieprawidłowych zachowań kierowców są wykorzystywane także w szkoleniach organizowanych przez PLK, np. seminariach dla instruktorów nauki jazdy. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!", PLK publikują także w sieci nagrania z przejazdów i animacje ze wskazówkami dla kierowców. Filmy, prezentujące realne sytuacje z przejazdów, mają przestrzec kierowców przed brawurowym zachowaniem.

Przyczyny tragedii i najczęstsze błędy kierowców przy przejeżdżaniu przez tory to: omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki, ignorowania znaku stop. Siemieniec poinformował również, że PKP PLK przekazały w ubiegłym roku do organów ścigania 1211 wniosków o ukaranie kierowców łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów. W pierwszym kwartale br. przekazano odpowiednim służbom 254 nagrania.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock