Agencja Fitch o sporze na linii Polska-Unia. "Może nieść negatywne skutki dla gospodarki"

TVN24 Biznes

Ranking krajów aktywnych i leniuchów. Sprawdź, jak wypadła PolskaTVN24 BiS
wideo 2/6

Pogorszenie relacji na linii Polska-UE w średnim terminie może nieść negatywne skutki dla polskiej gospodarki, lecz w krótkim terminie raczej pozostanie bez wpływu na wzrost gospodarczy i finanse rządu - oceniła we wtorkowym raporcie agencja ratingowa Fitch.

"Pogarszające się relacje Polski z Unią Europejską mogą negatywnie wpłynąć na wzrost (gospodarczy - red.) Polski i finanse rządu w średnim terminie, jednak jakiekolwiek reperkusje w krótkim terminie wyglądają na ograniczone" - napisano we wtorkowym raporcie. "W krótkim terminie, potencjalny bezpośredni wpływ działań Komisji Europejskiej na polską gospodarkę i finanse rządu jest ograniczony. Nawet jeżeli Polska nie będzie się stosować (do zaleceń KE - red.), a KE uruchomi procedurę art. 7 (Traktatu UE - red.), to nie będzie miała możliwości nałożenia sankcji, gdyż wymaga to jednomyślności w trakcie głosowania, a w Węgry już ogłosiły, że poprą Polskę" - dodano.

Zdaniem Agencji, rosnąca presja między Brukselą a KE może poskutkować cięciami dotacji z budżetu UE na lata 2021-2027. Szczególnie, że te i tak będą zmniejszone ze względu na wyjście Wielkiej Brytanii z europejskich struktur, przypomina Fitch.

Już w poprzednich ocenach Fitch zwracał uwagę, że ramy polityczne mogą potencjalnie wpłynąć na atrakcyjność Polski, jako miejsca do inwestowania, stabilności finansowej czy wzrostu PKB, napisano w komunikacie.

Czytaj cały wtorkowy komunikat Fitch

Autor: gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24