Z kraju

Widmo następnego ciosu. Fitch grozi Polsce obniżką ratingu

Z kraju

ShutterstockKolejna agencja ratingowa przestrzega Polskę przed obniżką ratingu

Agencja ratingowa Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową, jeśli nowy rząd dalej będzie proponował zastosowanie środków prowadzących do zwiększenia deficytu budżetowego - informuje Bloomberg. Niemal dwa tygodnie temu agencja Standard&Poor's obniżyła rating Polski.

Czytaj więcej o agencjach ratingowych.

Fitch, czyli jedna z czołowych agencji ratingowych, 15 stycznia br. utrzymała ocenę Polski - i perspektywę - na niezmienionym poziomie. Analityk agencji w rozmowie z dziennikarzami zasugerował, że w przyszłości ta ocena może się zmienić.

- Fitch w tym miesiącu utrzymał stabilną perspektywę dla polskiej gospodarki, a rating na niezmienionym poziomie "A-". Natomiast agencja oczekuje, że dziura budżetowa pozostanie na poziomie poniżej 3 proc. PKB w tym i kolejnym roku - powiedział analityk agencji Arnaud Louis.

Jego zdaniem pojawiły się dowody na "poluzowanie polityki fiskalnej", które spowodowały, że "balans ryzyk przeniósł się na negatywną stronę".

Komunikaty polityczne pod nadzorem

- Jeśli dostrzeżemy komunikaty polityczne, mogące skutkować wyższym deficytem, być może będzie to potencjalny bodziec dla obniżki ratingu - przestrzegał Louis. - Oczekujemy, że niektóre obietnice wyborcze wejdą w życie. Równocześnie, przewidujemy, że wzrost dalej będzie silny: na poziomie 3,5 proc. lub wyższy - mówił.

Przedstawiciel agencji podkreślał, że przekroczenie granicy 3-procentowego deficytu będzie wiązało się z wysokimi kosztami politycznymi, ponieważ znów zostaniemy objęci procedurą nadmiernego deficytu.

Frankowicze

Zdaniem analityka, prezydencki plan dotyczący utrzymania wypłat o równowartości 42 mld dol. kredytów hipotecznych w obcej walucie jest "bardzo ekstremalnym rozwiązaniem" i może źle wpłynąć na krajowe banki. W podobnym tonie wypowiadał się kilka dni temu prezes Narodowego Banku Polskiego.

- Plan pomocy dla frankowiczów nie jest bazowym przypadkiem naszego scenariusza, ponieważ uważamy, że motywacja rządu do podjęcia tych działań jest niska - przyznał analityk Fitcha. - Ale jeśli to rozwiązanie będzie przyjęte, wyraźnie negatywnie wpłynie to na rating - dodał.

Prezes NBP Marek Belka dla TVN24 BiŚ: ustawa frankowa to zło
Prezes NBP Marek Belka dla TVN24 BiŚ: ustawa frankowa to złoFakty TVN

Kredytowe wyrocznie

Fitch Ratings to obok Standard & Poor's i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.

Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek 15 stycznia długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna.

Po decyzji S&P swoją ocenę wydała agencja Fitch. Utrzymała ona rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną, natomiast agencja Moody’s, mimo wskazania tej samej daty - 15 stycznia jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie przedstawiła swojego komunikatu.

Jak czytać ratingi?
Jak czytać ratingi?TVN24 Biznes i Świat

Autor: ag/gry / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości