Przegląd prasy. Masz niezapłacone podatki? Trafisz na portal dłużników

Z kraju

Zalegasz z długiem 200 zł? Trafisz na "czarną listę"
wideo 2/3

Skarbówka ujawni dane firm oraz osób fizycznych, które zalegają z zapłatą co najmniej 5 tys. zł podatku lub innych opłat - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Finansów tworzy nowy portal, na którym przedsiębiorcy sprawdzą czy ich kontrahent płaci podatki, ZUS i inne opłaty, w tym np. za użytkowanie wieczyste czy mandaty. Rejestr Należności Publicznoprawnych ma działać już od początku 2018 r. Trafią do niego dłużnicy, których łączna zaległość wraz z odsetkami przekracza 5 tys. zł. "Rejestr ma zwiększyć bezpieczeństwo w kontaktach biznesowych" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Mobilizacja?

- Dłużników powinno to zmobilizować do dobrowolnej zapłaty bez konieczności wszczynania egzekucji - powiedział dziennikowi wiceminister finansów Paweł Cybulski. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie sposób i tryb korzystania z rejestru. Resort finansów określi szczegóły w stosownym rozporządzeniu.

Ważne informacje

Wiceminister Cybulski ujawnia natomiast, że będzie można sprawdzać tego, kto się na to zgodzi. W praktyce firma zyska dostęp do informacji na temat kontrahenta, jeżeli będzie miała jego pisemne upoważnienie. Ma być ono ważne przez 60 dni.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock