Firmy ze wsparciem BGK. Ponad 20 mld złotych

Z kraju

Shutterrstock Z danych BGK wynika, że od połowy marca 2013 r. do tej pory z programu gwarancji de minimis skorzystało ponad 88,4 tys. przedsiębiorstw

Ponad 20,7 mld zł to wartość gwarancji de minimis udzielonych firmom przez Bank Gospodarstwa Krajowego do końca czerwca br. - poinformował bank. Pozwoliło to firmom uzyskać kredyty w wysokości ponad 36,8 mld zł.

Z danych BGK wynika, że od połowy marca 2013 r. do tej pory z programu gwarancji de minimis skorzystało ponad 88,4 tys. przedsiębiorstw.

Od dwóch lat

Program gwarancji de minimis wystartował wiosną 2013 r., kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Gwarancje miały być odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności. W listopadzie 2013 r. Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozszerzył gwarancje na kredyty inwestycyjne, by przedsiębiorcy mogli się rozwijać. Gwarancje de minimis to dozwolona prawem polskim i regulacjami UE pomoc państwa dla przedsiębiorców. BGK w ramach tego programu udziela gwarancji spłaty kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterrstock