Przegląd prasy. Firmy pożyczkowe z zagranicznym kapitałem zapłacą wyższy CIT

Z kraju

ShutterstockFirmy pożyczkowe z zagranicznym kapitałem zapłacą wyższy CIT

Firmy pożyczkowe z zagranicznym kapitałem będą płaciły wyższy CIT w Polsce. Ustawa, która uszczelnia system podatkowy, jest na finiszu - pisze piątkowy "Puls Biznesu".

Pakiet nowelizacyjny ustaw podatkowych, przygotowany w lipcu przez resort finansów, ekspresowo pokonuje ścieżkę legislacyjną - przyjął go Sejm i od 30 października czeka na decyzję Senatu - czytamy w artykule.

Jak tłumaczy gazeta, resort chce dokręcić regulacyjną śrubę, by uniemożliwić międzynarodowym przedsiębiorstwom wyprowadzenie zysków za granicę. "Erozja bazy podatkowej i przesuwanie dochodów są w ocenie MF jednym z głównych systemowych problemów na obszarze podatków dochodowych" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Część zmian, które pojawiły się w projekcie, uderzy w firmy pożyczkowe. MF, w którym za projekt nowelizacji odpowiada wiceminister Paweł Gruza, chce im zabrać dwa kluczowe narzędzia podatkowe - tzw. CDS i cienką kapitalizację. W konsekwencji firmy za zagranicznym kapitałem, które w Polsce dominują w tej branży, już od przyszłego roku będą płaciły znacznie wyższe podatki dochodowe - pisze "Puls Biznesu" .

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock