TVN24 Biznes | Z kraju

Firmował podatkową rewolucję, teraz ostrzega. "Polski Ład to antypolski chaos"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o Polskim Ładzie
Premier Morawiecki o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Morawiecki o Polskim Ładzie

Wielokrotnie przestrzegaliśmy, że to, co nazywane jest Polskim Ładem, w rzeczywistości okaże się antypolskim chaosem. Polski Ład powinien trafić do kosza – powiedział w sobotę w Poznaniu lider Porozumienia Jarosław Gowin. - Straty ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale i ogół obywateli – konsekwencją Polskiego Ładu jest drożyzna, która odbija się na poziomie życia milionów polskich rodzin – dodał.

Jak podkreślił, konsekwencją Polskiego Ładu jest drożyzna odbijająca się na poziomie życia polskich rodzin. Gowin był jedną z "twarzy" Polskiego Ładu, wystąpił na konferencji programowej zapowiadającej wejście w życie nowych rozwiązań w maju ubiegłego roku.

Polski Ład. Gowin: straty ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale i ogół obywatel

- Tylko w styczniu, według oficjalnych danych, zbankrutowało ponad 30 tys. małych firm. To skutek nie tylko obiektywnych czynników międzynarodowych, ale przede wszystkim Polskiego Ładu. Wielokrotnie przestrzegaliśmy, że to, co nazywane jest Polskim Ładem, w rzeczywistości okaże się antypolskim chaosem – tak się właśnie dzieje. Chcemy po raz kolejny zaapelować do rządu, aby jak najszybciej umieścić Polski Ład tam, gdzie jego miejsce – w koszu - powiedział.

Jak podkreślił, sposób przyjmowania przepisów dotyczących Polskiego Ładu oraz obecne próby jego naprawy poprzez "łatanie łat" to przejaw nieodpowiedzialności za przyszłość polskiej gospodarki i społeczeństwa.

- Straty ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale i ogół obywateli – konsekwencją Polskiego Ładu jest drożyzna, która odbija się na poziomie życia milionów polskich rodzin – powiedział.

Lider Porozumienia podkreślił, że krytyka Polskiego Ładu była głównym powodem jego dymisji z funkcji wicepremiera i przejścia Porozumienia do opozycji.

- Żałuję, że Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki szukają teraz kozłów ofiarnych. Zdymisjonowany został minister Kościński, który nie uczestniczył w pracach nad Polskim Ładem. Jarosław Kaczyński tropi jakiś rzekomy spisek wśród urzędników resortu finansów. Ani Jarosław Kaczyński, ani Mateusz Morawiecki nie mogą mówić, że są zaskoczeni negatywnymi skutkami Polskiego Ładu – wielokrotnie osobiście informowałem ich, że skutki będą opłakane – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Gowin o Izbie Dyscyplinarnej: rozwiązanie, które się nie sprawdziło

Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że koalicja rządowa jak najszybciej poprze prezydencką inicjatywę likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. - To jest rozwiązanie, które się nie sprawdziło i naraża Polskę na dotkliwe, już odczuwalne sankcje. Już tracimy dziesiątki, setki milionów złotych z tego tytułu, że wstrzymane zostały środki z KPO. Znak zapytania wisi też nad środkami z nowego budżetu unijnego - powiedział.

Jak dodał, spora cześć opozycji jest gotowa współpracować z obozem rządowym w celu wypracowania ewentualnych nowych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

Gowin przyjechał do Poznania w związku z przeprowadzonymi wyborami okręgowymi partii. W Wielkopolsce porozumienie liczy ok. 100 osób, ma struktury w większości okręgów regionu – poza okręgiem pilskim.

Jarosław Gowin podczas prezentacji Polskiego Ładu

Były wicepremier zaczął krytykować Polski Ład już w połowie ubiegłego roku. Mimo że od tej pory regularnie wytyka i zwraca uwagę na liczne błędy w programie, co ostatecznie przyczyniło się do jego dymisji, to wystąpił podczas majowej prezentacji założeń reformy podatkowej. Mówił wtedy nawet o "czerwonym dywanie dla polskich przedsiębiorców".

- Polski Ład to odważny program rozwoju naszego kraju, program obliczony na dziś i kolejne lata. Niech ten ład będzie naprawdę polski, niech służy przełamywaniu podziałów - mówił Jarosław Gowin w maju 2021 roku.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości